پیشرو پاکران
در حال بارگزاری...
×
راه اندازی کارواش مدرن

جامع ترین راهنمای خرید و راه اندازی انواع کارواش

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

کارواش اتوماتیک، کارواش مکانیزه، شستشوی دستی و سنتی؛ انتخاب بین این گزینه ها از گذشته تا کنون یکی از مشکلاتی که دارندگان خودرو با آن مواجه بوده اند. علاوه بر دارندگان خودرو، این سوال برای کسانی که قصد راه اندازی کارواش را دارند نیز وجود دارد.

” کدام نوع از کارواش بیشترین سودآوری را دارد؛ کارواش اتوماتیک، مکانیزه و یا سنتی ؟؟؟ “

در این مقاله سعی شده است تا به این سوال پاسخ داده شود.

این مسئله با افزایش روزافزون تعداد خودروها و گسترش صنعت خودرو سازی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. از این رو دستگاه های کارواش اتوماتیک و روش های شستشوی مکانیزه رواج بیشتری گرفت. اگرچه در ابتدا تعداد این دستگاه ها کم و سطح ایمنی آنها پایین بود اما به مانند هر صنعت دیگری، کارواش نیز در سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته است. این پیشرفت تا جایی صورت گرفته است که امروزه کمتر کسی از خدمات این مراکز ابراز نارضایتی می کند.

با اختراع و ترویج دستگاه های کارواش اتوماتیک بسیاری از مشکلاتی که در شستشو و نظافت خودروها به صورت دستی و سنتی وجود داشت کمتر و تا حد زیادی مرتفع گردید. مشکلاتی همچون مصرف زیاد آب، افزایش آلودگی های محیطی، زمان زیاد شستشو، سختی های شستشو خودرو در فصول سرد و…، همگی از مشکلات متداول در روش های سنتی شستشو بودند. اما کارواش اتوماتیک و شستشوی مکانیزه موفق شد در جهت رفع نیازها و مشکلات در این زمینه، درب جدیدی در نظافت صنعتی و مکانیزه به روی مردم بگشاید.

در کنار دستگاه های کارواش اتوماتیک، تجهیزات و لوازم صنعت کارواش نیز از قافله این پیشرفت عقب نماند و با تغییرات عمده و جزیی و به وجود آمدن تجهیزات مدرن، بسیاری از معضلات گذشته را رفع نمود. عموما این تجهیزات سهولت در شستشو و کاهش زمان را در پی داشته اند. از این رو و با کاهش زمان، مواد مصرفی و آب نیز با کاهش چشمگیری مواجه شدند. در بسیاری از کارواش ها که قصد و یا بودجه کافی برای ایجاد تغییرات عمده و خرید دستگاه کارواش ماشین را نداشتند، استفاده از این لوازم و تجهیزات با استقبال زیادی مواجه شد.

هرچند تجهیزات کارواش نیز پیشرفت هایی در این صنعت داشته اند اما همچنان کارواش های اتوماتیک در اکثر کشورها، مخصوصا کشورهای اروپایی بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. شستشوی سریع و با کیفیت، خشک شدن کامل بدنه و پاشش واکس بر روی خودرو از مهم ترین دلایلی است که کارواش های اتوماتیک را به انتخاب اول تبدیل کرده است.

اما از سوی دیگر انتخاب بین برندها و مدل های کارواش اتوماتیک نیز از مهم ترین چالش های پیشروی کارواش داران و مصرف کنندگان بوده است. کارواش داران همواره به دنبال دستگاه با کیفیت هستند. دستگاهی که در کنار شستشوی با کیفیت و عمیق، ایمنی و طول عمر بالایی نیز داشته باشد. از سوی دیگر در کشورهایی همچون ایران که خودرو کالایی سرمایه است، دارندگان آن به دنبال حفظ سرمایه خود هستند. به همین علت هر دو گروه در پی دستگاهی از برند شناخته شده، با ایمنی بالا و اقتصادی هستند.

در کنار تمامی موارد اشاره شده، قیمت نیز از دیگر ملاک های انتخاب می باشد. رنج گسترده برندها و مدل ها، انتخاب را برای افراد سخت کرده است. از آنجایی که کارواش های اتوماتیک آپشن ها و مزایای زیادی نسبت کارواش های سنتی و دستی دارند، در این مقاله سعی شده است که به بررسی مدل های مختلف و آپشن های مختلف این دستگاه ها بپردازیم. این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا نسبت به بودجه، آپشن ها و نیازهای موجود در کارواش خود بهترین گزینه را انتخاب، خریداری و راه اندازی نمایید.

انواع کارواش ها و دسته بندی کلی

همانطور که اشاره شد، شستشو و نظافت خودرو ها با روش ها و مدل های مختلفی صورت می گیرد. این روش ها، با توجه به نیاز های مختلف طراحی و مورد بهره برداری قرار می گیرند. برخی از این روش ها مانند استفاده از کارواش های تونلی ویژه مراکز بزرگ خدمات خودرویی و برخی دیگر مانند شستشوی دستی برای مراکز کوچک تر طراحی و استفاده می شود. بنابر این پیش از ورود به بحث کارواش های اتوماتیک و بررسی دسته بندی آن، به دسته بندی کلی کارواش ها می پردازیم.

به طور کلی می توان کارواش ها و مراکز نظافت و شستشوی خودرو را به دو گروه عمده تقسیم کرد:

 • کارواش های سنتی
 • کارواش های مدرن

شاید در ایران کمتر با کارواش های مدرن و سبک شستشو خودرو در آنها آشنایی داشته باشیم اما به طور قطع همگی با کارواش های سنتی و روش های شستشو در این مراکز آشنایی کافی داریم. عموما این کارواش ها در گاراژها و یا محوطه های قدیمی دایر شده اند. محیط های بسیار آلوده، آشفته و بی نظم از دیگر خصوصیت های این مراکز خدماتی است. در بین این مراکز، کمتر مرکزی است که فضای مناسب استراحت مراجعه کنندگان را ایجاد نموده اند.

اما در این مقاله به بررسی تیپ دوم کارواش ها یعنی مراکز مدرن می پردازیم.

تیپ دوم کارواش ها، خود به زیر گروه کلی تقسیم می شوند.

 • کارواش های مکانیزه
 • کارواش های اتوماتیک

در ادامه و قبل از ورود به بررسی انواع مدل های کارواش اتوماتیک، کارواش مکانیزه که نسل جدیدی از کارواش های دستی هستند را بررسی خواهیم کرد.

کارواش های مدرن و مکانیزه

کارواش های مکانیزه نسل جدید کارواش های دستی هستند که با استفاده از تجهیزات و لوازم مدرن و جدید، ضمن بالابردن کیفیت شستشو، فرآیند نظافت را سریع تر و راحت تر می نمایند. در این تیپ از کارواش ها، فضا زیباترو منظم تر شده که این امر علاوه بر موارد اشاره شده موجب، افزایش طول عمر لوازم کارواش نیز می گردد.

در کارواش های سنتی، خودروها با استفاده از یک شیلنگ سنگین که عموما از شیلنگ های سیم دارهستند و با کمک یک لنس شستشو می شوند. باقی ماندن شیلنگ بر روی زمین و تردد خودرو ها از روی آنها موجب فرسایش شیلنگ و فشار مضاف بر واترجت می شود. از سوی دیگر حمل شیلنگ سنگین و حرکت دادن آن بسیار دشواراست وگاها موجب آسیب به بدنه خودروها می گردد. از این رو تجهیزات جدید و مدرنی به کارواش ها اضافه گردد.

از سوی دیگر استفاده از مخزن های فوم ساز همواره مشکلاتی را همچون فرسودگی مخزن و کمبود فوم در مواقع پیک کاری به وجود می آورد. بنابراین متخصصین حوزه کارواش محصولات و تجهیزات مدرن را برای تولید فوم و شستشو خودرو معرفی کردند که علاوه بر تولید فوم می تواند جایگزین اسفنج و ابر شستشو می شوند.

به این تیپ کارواش هایی که از تجهیزات مدرن و بروز استفاده می کنند، کارواش های مکانیزه گفته می شود. از تجهیزات و لوازم مدرن کارواش که برای صرفه جویی در وقت، کاهش مصرف مواد شوینده، سهولت در شستشو، کاهش انتقال آلودگی در بین خودروها و در نهایت زیبایی فضای کارواش می شوند میتوان به متدوال ترین آنها اشاره نمود که عبارتند از:

 • بوم سقفی و یا دیواری
 • شیلنگ فوق سبک کامفورت
 • ست لنس آب فشار قوی
 • ست لنس فوم پاش
 • ست لنس برس
 • ست لنس دوقلو
 • نگهدارنده لنس (لنس هولدرها)
 • نگهدارنده کفی های خودرو( مت هولدر)
 • تجهیزات صفرشویی( گان صفرشویی یا تورنادور)

از دیگر تجهیزاتی که امروزه در هر کارواش مورد نیاز است، لنس زیرشویی است. در گذشته به منظور شستشوی بخش زیرین خودرو از جک های بالابر و یا چال سرویس ها استفاده می شد که استفاده از هر یک از این گزینه ها مشکلات فراوانی را برای کارواش داران در پی داشت. از این رو عموم کارواش ها از ارائه این خدمات چشم پوشی می کردند. اما با استفاده از این تجهیز ارگونومیک تمامی این مشکلات رفع گردید. این تجهیز سبک در تمامی جایگاه های شستشو قابل استفاده از طریق اتصال به شیلنگ فشار قوی می باشد.

در مقالات جامع و جداگانه به بررسی تمامی این تجهیزات پرداخته شده، چرایی و ضرورت استفاده از آنها ذکر شده است. تمامی این مقالات از طریق بخش مجله در دسترس شما قرار گرفته است.

کارواش های اتوماتیک و انواع آن

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد، جدید ترین و مدرن ترین نسل کارواش ها، کارواش های اتوماتیک هستند. این کارواش ها سریع ترین و با کیفیت ترین خدمات را برای مشتریان ارائه می کنند و با توجه به نیاز ها، آپشن های مختلف و متعددی دارند. ساختار این کارواش ها به صورت هوشمند است و به نیروی خدماتی نیازی ندارد. تمامی فرآیند های شستشو در این کارواش ها به صورت اتوماتیک و بدون دخالت دست صورت می گیرد. بنابر این ویژگی ذکر شده می توان گفت که این مراکز می توانند بدون دغدغه در تمامی ساعت ها و روزهای هفته، خدمات خود را برای مشتریان خود عرضه نمایند.

شستشوی و خشک کردن سریع خودرو، کاهش مصرف آب و برق، کاهش استفاده از مواد شوینده، سازگاری حداکثری با محیط زیست و عدم نیاز به نیروی خدماتی از مهم ترین ویژگی های کارواش اتوماتیک است. این ویژگی ها موجب شده است تا این دستگاه ها هر روز با استقبال بیشتری مواجه گردند.

کارواش های اتوماتیک با توجه به نوع استفاده، تعداد شستشو و ابعاد شستشو به روش زیر دسته بندی می شوند.

کارواش اتوماتیک خودرو های سواری

این دستگاه ها مخصوص شستشوی ماشین ها و خودروهای سواری است. این دستگاه مناسب شستشو و خشک کردن حداکثر تا ارتفاع یک ون بوده و عموما دارای خشک کن های اتوماتیک، برس های رینگ شوی و سیستم های پاشش واکس جلا دهنده بدنه می باشند. همانطور که در دسته بندی اشاره شد، این دستگاه ها به صورت دروازه ای (ریلی) و تونلی (حرکت خودرو بر روی نوار نقاله) طراحی و ساخته می شوند.

کارواش های دروازه ای نسل جدیدتری از کارواش های اتوماتیک هستند و برای فضاها یا کسب و کارهای متوسط و کوچک طراحی و ساخته شده اند. این دستگاه ها که به شکل دروازه ( به شکل حرفU  برعکس) طراحی شده اند بر روی ریل حرکت کرده و خودرو ها رو شستشو می دهند. تمامی مراحل شستشو به وسیله تجهیزاتی که بر روی این دروازه قرار گرفته، صورت می گیرد. این دستگاه های هوشمند دارای سیستم های ایمنی متعدد می باشد تا احتمال آسیب به بدنه خودرو ها به صفر برسد.

دستگاه های کارواش اتوماتیک دروازه ای دارای امکانات و آپشن های متعددی هستند. سیستم آب فشار قوی و فوم پاشش جهت پیش شستشو، سیستم برس زنی و پاشش شامپو برای شستشو، سیستم رینگ شوی، سیستم آبکش و واکس زنی جهت خدمات تکمیلی از متدوال ترین این امکانات می باشد. سیستم های تخلیه آب لوله ها در فصول سرد، استفاده از آب گرم برای شستشو و زیرشویی اتوماتیک از دیگر آپشن های این سری از دستگاه ها می باشد که با توجه به نیاز می توان آن ها را به این دستگاه ها اضافه نمود.

دستگاه های کارواش اتوماتیک دروازه ای حداکثر تا 300 خودرو در 24 ساعت (با توجه به برنامه های شستشو و دستگاه این عدد می تواند کمتر باشد) را می توانند شستشو دهند. به همین منظور برای بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط مناسب می باشد اما برای کارخانه ها و مراکز بزرگتر نیاز به کارواش های تونلی می باشد.

کارواش های تونلی بر خلاف کارواش های دروازه ای ثابت هستند. در این سری از کارواش ها، خودرو بر روی نوار نقاله قرار گرفته و توسط آن طول تونل را طی می کند. در طی این مسیر فرآیند شستشو و خشک کردن صورت می گیرد. این دستگاه ها تمامی آپشن های دستگاه های دروازه ای را دارا می باشند.

برای شستشوی بیش از 500 خودرو در روز مناسب هستند. طول تونل با توجه به تعداد شستشو، مراحل و تجهیزات قرار گرفته در آن متغییر می باشد. با توجه به هزینه های بالای راه اندازی این سیستم حرفه ای نظافت خودرو، توصیه می شود فقط در صورت وجود پتانسیل حداقل 500 شستشو در روز، این سری از کارواش های اتوماتیک را خریداری نمایید.

کارواش اتوماتیک ماشین سنگین

همانطور که از عنوان این بخش مشخص است، کارواش های خودروهای سنگین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. اگرچه کارواش ها ماشین های سنگین نیز به مانند سواری ها به دسته کارواش های دروازه ای و تونلی تقسیم بندی می شوند اما تفاوت های بین این آنها وجود دارد.

کارواش های دروازه ای از نظر ظاهری فقط ابعاد و اندازه ای بزرگتر نسبت به کارواش های سواری شوی دارند. اما از نظر آپشن و امکانات با توجه نیاز ها، تفاوت های در بین دستگاه ها وجود دارد. عدم وجود خشک کن های اتوماتیک، تغییر شکل در ابعاد و شکل زیرشویی اتوماتیک و همچنین عدم وجود برس های رینگ شوی از مهم ترین آنهاست. اما در سایر بخش ها، مخصوصا بخش ایمنی دستگاه ها تفاوت خاصی وجود ندارد و امروزه این دستگاه ها از ایمن ترین آنهاست.

در کارواش تونلی خودروهای سنگین، با توجه به وزن بالا خودرو ها، نوار نقاله وجود ندارد. خودرو می بایست با توجه به حداقل و حداکثر سرعت تعیین شده در طول مسیر شستشو حرکت کنند (Drive Through). عملکرد برخی از بخش های این مدل از کارواش مکانیکی است و با فشار حرکت خودرو صورت می گیرد. این امر به منظور کاهش استهلاک و همچنین کاهش مصرف منابع صورت گرفته است. در طول این تونل ها نیز با توجه به نیاز ها می توان آپشن ها و امکانات متعددی همچون سیستم های ضدعفونی کننده اضافه گردد.

کارواش های اتوماتیک و کرونا

عدم دخالت نیروی انسانی در کارواش های اتوماتیک، یکی از ویژگی های مثبت کارواش های اتوماتیک در دوران کروناست. وجود نیروی خدماتی می تواند آلودگی را از یک خودرو به خودرویی دیگر انتقال دهد که وجود کارواش های مکانیزه و اتوماتیک این مشکل را به طور کلی رفع می نماید. یکی از مهم ترین ویژگی های کارواش اتوماتیک، جلوگیری از انتشار امکان تجهیز آنها به سیستم های پاشش مواد ضدعفونی کننده است. اما با این نکات مثبت درجلوگیری از انتشار ویروس کرونا، برخی از برند های بزرگ تولید کارواش های اتوماتیک مانند ایستوبال اسپانیا اقدام به طراحی و تولید دستگاه های ضدعفونی کننده خودرو ها نموده اند.

جمع بندی

کارواش های اتوماتیک به منظور سهولت و تسریع شستشوی خودرو با توجه به کاهش استفاده از منابع طبیعی همچون آب و همچنین کاهش آسیب به محیط زیست طراحی و تولید شده اند. در این بین با پیشرفت های صورت گرفته، تمامی مشکلات قبلی این دستگاه ها رفع شده است تا جایی که امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته و مدرن، از این سیستم شستشو به عنوان کامل ترین، سریع ترین و در عین حال ایمن ترین روش شستشوی خودرو یاد می شود.

شما می توانید به منظور استفاده از مشاوره رایگان شرکت تجهیز و توسعه پیشرو پاکران، دریافت کاتالوگ و بروشورهای کارواش ها و سیستم های مختلف شستشو و همچنین دریافت آخرین طرح های توجیهی کارواش ،از طریق تماس با شماره 45948000-021 اقدام نمایید.

دیدگاهی یافت نشد

نظرتان را با ما در میان بگذارید