پیشرو پاکران
در حال بارگزاری...
×

صرفه جویی در مصرف آب کارواش اتوماتیک و مکانیزه

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

یکی از مشکلات دارندگان خودرو نظافت و شستشوی اتومبیل هاست. از آنجایی که این وسایل نقلیه به صورت مرتب در معرض انواع آلودگی ها قرار می گیرند، علاوه بر حفظ زیبایی و افزایش طول عمر، به دلایل امنیتی نیز باید منظم شستشو گردند. کاهش دید راننده از مهم ترین دلایل تصادف در ماشین های آلوده و کثیف می باشد. از روش های شستشوی خودرو ، شستشوی دستی و کارواش های اتوماتیک می باشد که در هر دو روش، آب مهم ترین عامل نظافت خودروها می باشد. از آنجایی که امروز بسیاری از کشور ها کمتر به منابع آب شیرین دسترسی دارند، صرفه جویی در آن به یکی از مهم ترین چالش ها تبدیل شده است.

از سوی دیگر استفاده نادرست از آب و بازگشت فاضلاب های تصفیه نشده به محیط می تواند آسیب های جدی به محیط زیست وارد نماید. بنابر این استفاده بهینه از منابع می تواند از جهات مختلف همچون اقتصادی، کیفی و محیط زیستی کمک شایانی نماید. در این مقاله سعی شده است به اهمیت آب و صرفه جویی در آن بپردازیم.

استفاده از آب در روش های مختلف شستشو

شاید یکی از ساده ترین و اقتصادی ترین روش های شستشو خودرو، استفاده از سطل آب و دستمال باشد. اگرچه در این روش مصرف آب به حداقل رسیده و از سوی دیگر هزینه های کمتری نیز پرداخت می شود اما به دلیل ورود مواد شوینده و آلودگی ها به محیط زیست می تواند گفت که یکی از پر خطرترین روش های محیط زیستی می باشد.

کارشناسان و متخصصان محیط زیست استفاده از کارواش های سنتی را برای شستشوی خودرو نیز توصیه نمی کنند. چرا که عموما این کارواش ها علاوه بر استفاده از مواد شوینده غیر استاندارد، از هیچ سیستم تصفیه آب نیز بهره نمی برند و عملا تمام فاضلاب حاصل از شستشوی اتومبیل ها در محیط زیست رها می شود.

بهترین و ایده آل ترین روش شستشو خودرو ها، استفاده از کارواش های اتوماتیکی است که به سیستم های تصفیه و بازگشت آب نیز مجهز شده اند. کارواش های اتوماتیک مصرف مواد شوینده و آب را کنترل و کاهش می دهند و ترکیب این نوع از شستشو و سیستم های بازگشت آب می تواند تا 80 درصد مصرف آب را کاهش دهد. از سوی دیگر، با توجه به تصفیه شدن آب، فاضلاب کمتری تولید می گردد . از این رو استفاده از این سیستم شستشو در کشورهای اروپایی مورد استقبال می باشد.

مقدار آب مصرفی در روش های مختلف شستشو

اگرچه در روش های سنتی مقدار دقیق مصرف آب برای هر شستشو قابل محاسبه نیست اما با توجه به میانگین زمانی شستشو، دبی و فشار آب می توان مقدار تقریبی آن را محاسبه نماییم. مصرب آب در روش های شستشوی سنتی به طور متوسط 510 لیتر تخمین زده می شود. این درحالی است که این عدد برای شستشوی با کارواش های اتوماتیک بروز و مدرن در حدد 140 تا 150 لیتر است. در واقع کارواش های اتوماتیک مصرف آب را در کارواش ها بیش از 70 درصد کاهش می دهند. این مهم علاوه بر حفظ محیط زیست، از نظر اقتصادی نیز برای کارواش ها مهم می باشد.

آیا کیفیت آب نیز در شستشو موثر خواهد بود؟

بدیهی است که کیفیت آب به مانند کیفیت مواد شوینده درشستشو موثر می باشند. آب بدون املاح پس از شستشو بر روی خودرو لک باقی نمی گذارد. این مهم می تواند در زمان شستشو خودرو موثر باشد. استفاده از سیستم های تصفیه آب کارواش و همچنین سیستم بازگشت آب می تواند در این بخش نیز به کیفیت شستشو کمک نمایند.

در پایان با توجه به این که امروزه ایران با کمبود شدید منابع آبی رو برو است و از سوی دیگر حفظ محیط زیست برای آیندگان می تواند از اولیت ها باشد، می بایست استفاده از کارواش های اتوماتیک، تجهیزات مدرن کارواش به همراه سیستم های تصفیه و بازگشت آب از مهم ترین اولویت های صنعت کارواش قرار گیرد.

دیدگاهی یافت نشد

نظرتان را با ما در میان بگذارید