پیشرو پاکران
در حال بارگزاری...
×

مهم ترین نکات ایمنی در کارواش ها

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

در کارواش و یا هر مرکز نظافت و نگهداری خودرو به مانند سایر کسب و کارها تعدادی نکات ایمنی وجود دارد. این نکات از این جهت مهم و ضروری به نظر می رسند که علاوه بر حفظ سلامت افراد حاضر در مجموعه، از بروز خسارات و یا پرداخت دین به خسارت دیده ها جلوگیری می نماید.

عدم رعایت این نکات ایمنی در کارواش ها، گاها با پرداخت مبالغی جبران پذیر است. عموما این هزینه ها در قبال ضررها و یا آسیب های مالی است اما در مواردی این هزینه ها سنگین و جبران ناپذیر خواهد بود. آسیب های فیزیکی به افراد که سلامت آنها را به خطر می اندازد و یا خسارت های سنگین به رنگ و بدنه خودروهای خاص می تواند کسب و کارها را تا مرز انحلال پیش ببرد.

از این رو اکیدا توصیه شده است تا با رعایت موارد ایمنی ضمن حفظ سلامت خود، پرسنل و مشتریان، از بروز خسارت های هرچند سبک جلوگیری نماییم.

چرا در کارواش ها حادثه به وجود می آید ؟

متاسفانه کارواش های دستی و شستشوی با روش های سنتی بخش عمده ای از صنعت نظافت خودرو را در ایران تشکیل می دهند. عموما این کارواش ها به منظور کاهش هزینه های جاری کارواش، از لوازم و تجهیزات غیر استاندارد و همچنین پرسنل کم تجربه بهره می برند. از این رو در این مراکز هر لحظه می توان انتظار اتفاقی غیر مترقبه را داشت.

از سوی دیگر کارواش های مکانیزه و یا کارواش های اتوماتیک استاندارد نیز گاها با حوادث مختلف روبرو می شود. البته تعداد زیادی از حوادث به وجود آمده در کارواش هایی که از تجهیزات استاندارد و یا کارواش های تمام اتوماتیک استاندارد استفاده می نمایند مربوط به خطای انسانی است. با آموزش صحیح و کامل نیروهای انسانی می توان از بروز این حوادث جلوگیری به عمل آورد.

چگونه با حداقل هزینه از آسیب های مالی در کارواش جلوگیری نماییم؟

قطعا آموزش همواره از ارزان ترین و کارآمد ترین  روش های جلوگیری از ضررهای مختلف در کارواش هاست. آموزش کامل و صحیح می تواند از نظر فنی و نظر استفاده از تجهیزات کارواش، علاوه بر افزایش بهره وری از بروز حوادث نیز جلوگیری نماید.

علاوه بر آموزش، استفاده از بیمه های مختلف همچون بیمه مسئولیت می تواند از پرداخت های سنگین در هنگام بروز حادثه جلوگیری نماید. کارشناسان و متخصصین حوزه کسب و کار، استفاده از بیمه های مختلف را برای هر شغل و بیزینسی ضروری و اجتناب ناپذیر می دانند.

استفاده از لباس، عینک محافظ و کفش مناسب از دیگر مواردی است که توسط پرسنل می بایست رعایت گردد. استفاده از آب فشار قوی و مواد شوینده می تواند خطرآفرین باشد. از این رو با استفاده از البسه مناسب می توان تا حد زیادی از خسارت های وارده جلوگیری نمود.

حفظ ایمنی مراجعه کنندگان کارواش

شاید با موارد همچون آموزش بتوان از آسیب و خسارت در مورد پرسنل جلوگیری نمود اما این مورد برای مراجعه کنندگان کمتر قابل استفاده و رعایت است. از این رو بهتر است با ایجاد محدودیت های ترددی ونصب از استیکر ها و یا تابلو های مختلف تا حد ممکن از این حوادث جلوگیری نمود.

کارشناسان HSE  در زمینه کارواش معتقدند که مراجعه کنندگان هرگز نباید در قسمت شستشوی خودرو (جایگاه های شستشو) حضور داشته باشند. استفاده از سیستم های آب فشار قوی در جایگاه های شستشو می تواند از نقاط پرخطر در کارواش ها باشد.

استفاده از چراغ های راهنمایی و یا به کار بردن علائم هشدار دهنده کاهش سرعت و سطوح لغزنده از دیگر مواردی است که می تواند مراجعه کنندگان به کارواش را به خوبی هدایت و راهنمایی نماید.

در پایان به خاطر داشته باشید که همواره جهت بهره گیری از مشاوره های رایگان در زمینه و امور مختلف کارواش می توانید با متخصصین شرکت تجهیز و توسعه پیشرو پاکران در تماس باشید.

دیدگاهی یافت نشد

نظرتان را با ما در میان بگذارید