پیشرو پاکران
در حال بارگزاری...
×
نظافت داخلی

نظافت داخلی خودرو و اهمیت آن

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

مراقبت و نگهداری با برنامه از خودرو شامل عملیات های مختلفی است که یکی از مهم ترین آنها نظافت و شستشوی اتومبیل است. اگرچه بسیاری از افراد برای حفظ ظاهر خودرو بخش های بیرونی آن را به صورت دوره ای تمیز می کنند اما بخش کمتری از مالکان خودرو به نظافت داخلی آن اهمیت می دهند. عموما افراد با مراجعه به کارواش بخش بیرونی را نظافت می کنند اما برای صرفه جویی در وقت از نظافت داخل آن صرف نظر می کنند اما باید توجه داشت که نظافت داخلی خودرو می تواند اهمیت بیشتری از بیرون آن داشته باشد. اگر نظافت بدنه موجب حفظ ارزش خودرو و زیبایی آن می شود، نظافت داخل آن علاوه بر موارد ذکر شده با سلامت ما ارتباط مستقیم دارد.

چرا نظافت داخل خودرو مهم است ؟

نظافت داخلی خودرو از چند منظر مهم است. باقی ماندن زباله در کف خودرو، کاهش دید در هنگام آلودگی، ایجاد بوی نامطبوع، ایجاد آلودگی و بیماری های تنفسی و به وجود آوردن حس نامطلوب در حین رانندگی از این مهم ترین آنهاست. هر یک از موارد اشاره شده می تواند برای سرنشین های خودرو و یا دیگران حادثه آفرین باشد. از این رو می بایست به نظافت داخل خودرو نیز اهمیت بیشتری داده شود.

نظافت داخلی 2
نظافت داخلی 2

مراحل نظافت داخل اتومبیل

بهتر است برای تمیز نگه داشتن و نظافت داخلی اتومبیل مراحل زیر را انجام دهید.

جمع آوری زباله و پاک سازی خودرو

در قدم اول برای نظافت خودرو بهتر است، اتومبیل را از زباله هایی که معمولا در کف خودرو قرار دارد تمیز نماییم. بطری های پلاستیکی، قوطی های فلزی، کیسه های زباله و غیره همه از مواردی است که معمولا در کف خودرو باقی می مانند. در این بین ممکن است اسباب بازی بچه ها و یا وسایل با ارزش دیگری نیز در کف خودرو باشد. پس بهتر است قبل از استفاده از جارو برقی، با دقت زباله های این بخش تفکیک گردد. در این مرحله بهتر است، کفی های خودرو از اتومبیل خارج گردد تا در جریان هوا، گرد و غبار نیز از کفی ها خارج گردد.

نظافت شیشه و کنسول جلو

کنسول جلو معمولا از جنس مقاومی ساخته می شود تا در برابر تابش خورشید، جذب گرد و غبار و غیره طول عمر بالایی داشته باشد اما این امر نباید سبب فراموش شدن آن بخش درحین نظافت داخلی گردد. بهتر است ابتدا با یک دستمال گرد و غبار از روی این بخش پاک شده و سپس با یک اسپری نگهدارنده داشبورد بر روی آن واکس بزنید. اما می بایست دقت نمایید که اولا از اسپری های با کیفیت و استاندارد استفاده نموده و دوما از یک ابر برای این منظور بهره ببرید. مواد غیر استاندارد که عموما بسیار ارزان قیمت هستند موجب کاهش عمر و کیفیت داشبورد می گردند.

نظافت شیشه جلو خودرو نیز اهمیت زیادی دارد چرا که آلوده بودن آن می تواند موجب کاهش دید شده و خطرآفرین باشد. استفاده از شوینده های استاندارد برای نظافت شیشه نیز بسیار مهم است. مواد غیر استاندارد می تواند شیشه های خودرو را به مرور زمان کدر نماید.

نظافت صندلی و سایر بخش ها

در مرحله بعد با استفاده از جاروبرقی، سایر بخش های خودرو را نظافت می نماییم. زباله های کوچک باقی مانده در فضای داخلی فقط با جارو برقی قابل برداشتن است. طاقچه عقب خودرو نیز از مواردی است که همیشه گرد و غبار جذب می نماید و چون در دید قرار ندارد، این آلودگی بر روی این سطح باقی می ماند. این گرد و غبار می تواند در بلند مدت موجب ناراحتی های تنفسی گردد. دقت کافی داشته باشید تا در نظافت داخلی خودروهیچ بخشی با آلودگی باقی نماند.

مرحله نهایی

در انتهای نظافت داخلی پیشنهاد می شود حداقل 15 تا 20 دقیقه درب های اتومبیل را باز نگهدارید تا جریان هوای تازه در اتومبیل، هوای داخل خودرو را تازه نماید. استفاده از خوشبو کننده ها و یا واکس های معطر نیز می تواند تا رانندگی لذتبخش را همراه داشته باشد. اما بهتر است دقت نمایید تا از خوشبو کننده های استاندارد استفاده شود.

دیدگاهی یافت نشد

نظرتان را با ما در میان بگذارید