پیشرو پاکران
در حال بارگزاری...
×

چرا نظافت داخلی خودرو ضرورت دارد؟

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

به نظر برخی از کارشناسان و متخصصین، نظافت داخلی خودرو در بسیاری از موارد از نظافت بخش بیرونی آن اهمیت بیشتری دارد. عموما دارندگان خودرو به واسطه حفظ کیفیت خودرو و سلامت بدنه آن، بخش بیرونی اتومبیل ها را در کارواش های مکانیزه و یا کارواش های اتوماتیک شستشو می دهند. اگرچه این امر مهم و ضروری است اما نباید از نظافت داخل خودرو غافل شد.

انتقال آلودگی ها به داخل خودرو با واسطه های مختلف صورت می گیرد که شاید از مهم ترین آنها می توان به، آلودگی های کفش ها و یا  باقی ماندن زباله های خشک و تر در داخل خودرو اشاره کرد.

باقی ماندن آلودگی ها در داخل، رشد و تکثیر انواع میکروب ها و باکتری را در پی دارد که این می تواند انواع بیماری های پوستی و تنفسی را در به وجود آورد. این مورد در فصول گرم و در نواحی مرطوب بیشتر و مهمتر خواهد بود.

در کنار موارد ذکر شده، نظافت و استفاده از مواد نگهدارنده می تواند علاوه بر حفظ ظاهر تمیز و مرتب خودرو، طول عمر تجهیزات داخلی را نیز در پی داشته باشد. از این رو، نظافت داخلی خودرو بیش از نظافت بخش خارجی آن توصیه شده است.

چطور داخل خودرو را نظافت کنیم ؟

توصیه شده به منظور حصول نتیجه بهتر در نظافت داخل خودرو با توجه به میزان استفاده از خودرو مراحل زیر را در فواصل زمانی مختلف تکرار نمایید. این کار موجب می شود تا تمامی خودرو تمیز باقی بماند.

  1. خارج کردن وسایل اضافی

بهتر است قبل از شروع نظافت داخلی خودرو، وسایل اضافی خودرو که معمولا در خودرو هستند خارج گردند تا راحت تر و سریع تر این عملیات صورت گیرد. وسایلی همچون صندلی کودک، نظم دهنده های داخل خودرو، جعبه دستمال کاغذی و غیره.

  1. جمع آوری زباله های بزرگ

معمولا در کف خودروها می توان چندین زباله بزرگ یافت کرد که به دلیل بی دقتی و یا استفاده از خودرو در فواصل طولانی در آن قسمت رها می شود. در قدم بعدی می بایست آنها را از خودرو خارج نماییم.

  1. خارج کردن کفی های خودرو

کفی های خودرو از آلوده ترین نقاط داخلی خودرو می باشند. به خاطر داشته باشید که حتی اگر سایر خودرو را نظافت داخلی نمی کنید، بهتر این قسمت حداقل هر 10 روز یکبار با مواد شوینده استاندارد نظافت گردد.

  1. استفاده از جارو برقی

باقی مانده های زباله های ریز و گرد و غبار ها باید با جارو برقی از داخب خودرو خارج شوند و بهتر است این کار با جاروبرقی های صنعتی که مکش بالایی دارند انجام گیرد. جاروبرقی های شارژی در بسیاری از موارد توان خارج کردن تمامی گرد و غبار ها را ندارند.

  1. گردگیری داشبورد و کنسول ها

پس از اتمام جارو نوبت به گردگیری و لایه برداری از کنسول ها و داشبورد خودرو است. همانطور که در این مقاله بارها اشاره شد، در این مرحله نیز از مواد شوینده استاندارد و با کیفیت استفاده نمایید. این مهم موجب می شود تا طول عمر این قطعات افزایش یابد.

  1. تمیز کردن شیشه ها

نظافت شیشه های خودرو از این جهت اهمیت دارد که باقی ماندن آلودگی ها بر روی این قسمت کاهش دید راننده (به ویژه در شب) را در پی دارد. اگر شیشه های خودرو بیشتر از بیرون کثیف می شوند اما باقی ماندن گرد و غبار موجب کدر شدن شیشه ها می گردد.

  1. استفاده از اسپری های نگهدارنده استاندارد

اسپری های نگهدارنده همچون اسپری داشبورد، لوسیون چرم صندلی، اسپری های ضدعفونی کننده و غیره، تنها در مواردی توصیه می شود که از اسپری های استاندارد و با کیفیت استفاده شود. بسیاری از محصولات موجود در بازار به منظور کاهش هزینه های تولید، استاندارد های اولیه را رعایت نمی کنند. استفاده از این اسپری ها نه تنها موجب افزایش طول عمر قطعات و تجهیزات نمی شود بلکه سرعت از بین رفتن آنها را نیز افزایش می دهد. از این رو اکیدا توصیه می شود فقط از اسپری ها و نگهدارنده های استاندارد و با کیفیت استفاده نمایید.

  1. استفاده از خوشبو کننده استاندارد

در پایان به منظور رفع بوی بد داخل خودرو و یا بوی باقی مانده حاصل از استفاده مواد شوینده توصیه می شود تا از خوشبو کننده های داخل خودرو استفاده نمایید. این خوشبو کننده ها می توانند فضای مطبوع و مطلوبی را در حین رانندگی فراهم آورد.

رعایت این موارد خودرو ضمن تمیز باقی ماندن خودرو در طول زمان موجب حفظ سلامتی دارندگان آن نیز می شود.

دیدگاهی یافت نشد

نظرتان را با ما در میان بگذارید