پیشرو پاکران
در حال بارگزاری...
×

کارواش اتوماتیک؛ سازگارترین روش شستشوی ماشین سنگین با محیط زیست

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

شاید بر کسی پوشیده نباشد که استفاده از کارواش های اتوماتیک، بهترین و سازگارترین روش شستشوی خودرو با محیط زیست است. کاهش استفاده از منابع و همچنین جلوگیری از ورود مواد شیمیایی به محیط زیست از مهم ترین دلایل آن است. در گذشته استفاده از کارواش ها و روش های سنتی شستشو آسیب های جدی و غیر قابل جبران به محیط زیست وارد کرده است. از این رو بهتر است با جایگزینی این سیستم های شستشو و استفاده از آن از بروز آسیب های بیشتر جلوگیری نماییم. در این مقاله سعی شده است تا به 4 مورد از مهم ترین دلایل این جایگزینی پرداخته شود.

مزیت های کارواش اتوماتیک ماشین سنگین

کارواش های اتوماتیک مدرن و امروزی مزیت های زیادی نسبت به شستشوی دستی و سنتی دارند که این مزیت ها بر کسی پوشیده نیست. در مقاله سعی شده است تا به مزیت های زیست محیطی این دستگاه ها بیشتر پرداخته شود تا به اهمیت استفاده آن بیش از پیش پی ببریم.

  1. کاهش چشمگیر استفاده از آب

آب قطعا یکی از جدی ترین و بحرانی ترین مشکلات ایران است. متاسفانه بعد از خشکسالی های اخیر و همچنین روند افزایش دمای کره زمین این مشکل هر روز جدی تر از قبل نیز می شود. کارواش های اتوماتیک با استفاده از نازل های کوچک و پاشش آب به صورت کنترل شده می تواند تا بیش از 50 درصد مصرف آب را کاهش دهند.

از سوی دیگر کارواش های اتوماتیک قابلیت استفاده از 2 آب را دارند. به گونه ای که با یک منبع آب بازگشتی شستشوی را انجام داده و سپس با استفاده از آب تصفیه شده، آبکشی را انجام دهد. با این روش بیش از 74 درصد از آب مصرفی در چرخه شستشو باقی می ماند.

  1. کاهش استفاده از برق

از دیگر عوامل موثر در محیط زیست استفاده از برق است. اگرچه شاید برق انرژی پاک در نظر گرفته می شود و در اکثر کشور های اروپایی از آن استفاده می کنند اما باید دقت داشت که در ایران بیش از 88 درصد از برق تولیدی از طریق سوخت فسیلی تولید می شود. درسال گذشته فقط بیش از 55 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و بیش از 6 میلیارد لیتر گازوئیل  مصرف شده است . این در حالی است که از سایر سوخت های فسیلی نیز برای تولید برق استفاده می شود. سوختن این منابع، آلودگی های زیست محیطی تولید می کند که این نیز اثرات مخرب و جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

  1. جلوگیری از ورود مواد شیمیایی به محیط زیست

با افزایش آلودگی های محیطی مانند گرد لاستیک موجود در جاده ها، آلودگی هوا و غیره، برای بهبود کیفیت شستشوی خودرو ها، کارخانه ها اقدام به تولید مواد شوینده قوی تر نموده اند. این امر علاوه بر موارد اشاره شده به منظور تسریع فرآیند شستشو نیز صورت گرفته است. بسیاری از کارواش ها و مراکز خدمات خودرو به منظور تسریع در فرآیند شستشو، از مواد شیمیایی قوی تر استفاده می نمایند. استفاده از این مواد علاوه بر اینکه به رنگ و بدنه خودرو آسیب وارد می کند، با ورود به چرخه محیط زیست، اثرات مخربی چون از بین رفتن موجودات و گیاهان در پی دارد.

دیدگاهی یافت نشد

نظرتان را با ما در میان بگذارید