پیشرو پاکران
در حال بارگزاری...
×

4 عامل کاهش و افزایش درآمد کارواش

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

دلایل و علت های زیاد برای افزایش و یا کاهش های درآمد کسب و کارهای مختلف وجود دارد. در این بین مراکزی مانند کارواش ها که فعالیت های خدماتی دارند باید بیش از سایر کسب و کارها به این دلایل توجه نمایند. کاهش ناگهانی و یا تدریجی درآمدهای کارواش منجر به کاهش کیفیت خدمات ارائه شده و سپس کاهش تعداد مشتریان و در نهایت کاهش دوباره درآمد می گردد. از سوی دیگر باید به افزایش درآمد و علت های آن نیز توجه داشت چرا که با پیدا کردن علت های آن می توان از افت کیفیت آن جلوگیری نموده و حتی در تقویت آن نیز کوشید. در این مقاله سعی شده است تا به 4 علل شایع برای کاهش و افزایش درآمدهای کارواش پرداخته و تا حد ممکن راهکارهایی جلوگیری و یا تقویت آنها نیز ارائه گردد.

دلایل کاهش درآمدهای کارواش

  1. افت کیفیت شستشو

متاسفانه در صنایع و کسب و کارهای مختلف بسیار دیده شده است که در ابتدای شروع فعالیت به منظور جذب مشتری بیشتر، خدمات و یا کالاهای بسیار با کیفیتی ارائه می شود اما پس از مدتی و با جذب چند مشتری دائمی این خدمات با افت کیفیت روبرو می شود. همین افت کیفیت یکی از مهمترین دلایل از دست دادن مشتریان می باشد. از سوی دیگر این مشتریان توسط رقبا جذب می شود و همین امر موجب کاهش چشمگیر درآمد می گردد.

وجود یک ناظر کیفی می تواند در بسیاری از موارد از این اتفاق جلوگیری نمیاد اما شاید در برخی از موارد اضافه شدن یک نفر به مجموعه امکان پذیر نباشد، در این صورت اکیدا توصیه می شود تا با داشتن چک لیست شستشو از فراموش شدن مراحل مختلف شستشوجلوگیری نمایید.

  1. مواد شوینده غیر استاندارد

استفاده از مواد شوینده غیر استاندارد از 2 جهت آسیب جدی در پی دارد. اولا کیفیت پایین آن موجب می شود تا زمان بیشتری صرف شستشو گردد. از این رو تعداد خودرو کمتری را می توان شستشو داد. دوما این مواد می تواند آسیب جدی به رنگ خودرو وارد نمایید و در مواردی ممکن است تا مالک کارواش مجبور به پرداخت خسارت گردد. از این رو توصیه می شود تا از بهترین مواد شوینده کارواش استفاده شود.

  1. صف های طولانی

یکی از چالش های جدی در کارواش ها، مدت زمان انتظار و صف های طولانی است. شستشوی بدنه خودروهای سواری در کارواش های سنتی گاها بیش از 40 دقیقه زمان احتیاج دارد. این در حالی است که در برخی از کارواش ها بیش از 2 ساعت در صف های کارواش سپری می شود و این به معنی آن است که شستشوی بدنه خودرو بیش از 3 ساعت زمان صرف خواهد کرد. استفاده از تجهیزات مدرن و حرفه ای کارواش و یا نصب و راه اندازی کارواش های اتوماتیک می تواند این زمان را تا 70 درصد کاهش دهد.

  1. انعام و پرداخت های اضافی

انعام و استفاده اجباری از خدمات اضافی همچون واکس بدنه و یا واکس داشبورد از دیگر چالش های مراجعه کنندگان به کارواش است. در بسیاری از کارواش ها حقوق ثابت و مشخصی به پرسنل پرداخت نمی شود، از این رو پرسنل مجبور به دریافت انعام و یا ارائه خدمات جانبی می باشد. حال آنکه همین زمانی که صرف بحث و گفتگو برای انعام صرف می شود را می توان به ارائه به خودرو های دیگر اختصاص داد. تحقیقات نشان می دهد، با اختصاص همین زمان کوتاه می توان 15 درصد ظرفیت شستشوی خودرو را افزایش داد. در این موارد اکیدا توصیه می شود تا با افزایش مبلغ اندکی به پکیج های پیشنهادی، از دریافت انعام جلوگیری نمایید.

مهترین علت های افزایش درآمد

  1. محیط زیبا و آراسته

اغلب کارواش های سنتی در ایران در محیط های شلخته، آشفته و کثیف شکل گرفته است. گاراژ ها و یا پارکینگ های قدیمی از دیگر فضاهایی است که عموما به کارواش ها اختصاص می یابد. این محیط های نا مناسب از یک سو و از سوی دیگر استفاده از تجهیزات نامناسب، می تواند به قیمت از دست رفتن مشتری تمام شود.  با استفاده از تجهیزات مدرن کارواش و همچین فضا سازی مناسب، علاوه بر جلوگیری از هزینه های اضافی می توان با کمترین هزینه بهترین فضا کارواش را برای مشتریان خود فراهم نمایید.

  1. پرسنل حرفه ای

قطعا نیروی انسانی از مهم ترین بخش های هر کسب و کاری است. همانطور که نیروی انسانی خوب و آموزش دیده می تواند به پیشرفت خود و کسب و کار کمک نماید، وجود پرسنل بی مسئولیت نیز می تواند آن را به مرز نابودی بکشاند. بهتر است با اختصاص زمان مناسب برای آموزش های مختلف از به وجود آمدن مشکلات مختلف جلوگیری نمایید. پیشرو پاکران تنها شرکت حرفه ای در ایران است که به آموزش نیروهای خدماتی و پرسنل اداری کارواش ها پرداخته و دوره های مختلفی را برگزار نموده است.

  1. امکانات مدرن

وجود فضاهای مختلف در کارواش می تواند علاوه بر کاهش سختی زمان انتظار، موجب افزایش درآمد نیز گردد. فضاهایی همچون فضای بازی کودکان و یا کافی شاپ و گیم نت می تواند درآمدزایی چشم گیری برای کارواش ها داشته باشد.  در صورت امکان می توانید این بخش ها را در کارواش خود راه اندازی نمایید و یا حتی به صورت پیمانکاری اجاره دهید.

  1. ارائه خدمات جانبی و تکمیلی

هرچند کارواش و مراکز خدمات خودرو یک کسب و کار کامل است اما با اضافه کردن چند بخش مختلف دیگر و ارائه خدمات خودرویی دیگر نیز می توان به درآمد بهتری هم دست یافت. خدمات تعویض روغن، بالانس چرخ، مکانیکی و تشخیص رنگ بدنه خودرو از جمله خدمات جانبی و تکمیلی است که می تواند مکمل کار کارواش یا برعکس باشد. به طور مثال در مواردی زیرشویی خودرو که با لنس زیرشویی به راحتی و بدون هیچ هزینه اضافی قابل انجام است از ملزومات تعمیر موتور خودرو می باشد و یا در مواردی پس از تعویض روغن موتور، باید موتور خودرو شستشو داده شود. از این می توان با ارائه خدمات جانبی، درآمد های کارواش را نیز افزایش داد.

شاید پرداختن به تمامی این 8 علل در یک زمان امکان پذیر نباشد اما بهتر است با درست کردن چک لیست ها و برنامه ریزی صحیح و دقیق به صورت تدریجی کارواش خود را مدرن و بروز نمایید. در این بین شرکت پیشرو پاکران با تجربه سالها راه اندازی انواع کارواش اتوماتیک و مکانیزه، بهره برداری و کارواش داری در شهرهای مختلف، آماده ارائه مشاوره های مختلف جهت بهبود فضای کسب و کار شما می باشد. با ما در تماس باشید.

دیدگاهی یافت نشد

نظرتان را با ما در میان بگذارید