پیشرو پاکران
در حال بارگزاری...
×
واکس ماشین

واکس خودرو و مزایای استفاده از آن

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

همه افراد تمایل دارند که رنگ و جلای بدنه خودرو را تا حد امکان مانند رنگ و جلای اولیه کارخانه حفظ کنند. سؤال متداولی که اغلب با آن مواجه می شویم این است که آیا استفاده از واکس خودرو برای حفظ درخشش و جلای رنگ بدنه ماشین مناسب است؟ به عقیده بسیاری از کارشناسان خودرو بهترین روش برای حفظ رنگ بدنه خودرو استفاده از واکس خودرو می باشد.

 

مزایای استفاده از واکس ماشین

واکس خودرو و مزایای استفاده از آناستفاده از واکس خودرو روی بدنه ماشین چند مزیت دارد که یکی از این مزایا حفاظت از رنگ بدنه خودرو در برابر اشعه UV خورشید می باشد. اشعه UV به واسطه اکسیداسیون موجب از بین رفتن و یا کم رنگ تر شدن رنگ خودرو می گردد. اکسیداسیون فرآیندی است که در آن از دو ماده ای که در مجاورت یکدیگر قرار دارند، یک ماده الکترون آزاد نموده و ماده دیگر آن الکترون را جذب می کند. در مورد رنگ خودرو باید گفت که مولکول های اکسیژن تحت تأثیر اشعه UV فعال و با رنگ خودرو که در مجاورتشان قرار دارد، وارد واکنش شده و باعث از بین رفتن رنگ خودرو می شوند.

 

واکس خودرو در کارواش اتوماتیکعلاوه بر جلوگیری از کدر شدن رنگ بدنه خودرو، استفاده از واکس خودرو مانع از زنگ زدگی بدنه می شود. واکس ها شیار ها و سوراخ های ریز میکروسکوپی در بدنه خودرو ها را پر کرده و از نفوذ هوا به داخل آنها ممانعت می کنند. با وجود اینکه این سوراخ ها و شیار ها با چشم دیده نمی شوند اما همواره در بدنه تمامی خودرو ها وجود داشته و به آهستگی در طولانی مدت باعث ایجاد خوردگی در بدنه خودرو می شوند. مزیت بعدی استفاده از واکس خودرو، تسهیل در نظافت ماشین می باشد، زیرا مانع از نفوذ آلودگی ها به شیار ها و سوراخ های ریز روی بدنه خودرو شده و خودرو را تمیز نگه می دارد. از سوی دیگر خودرو واکس خورده راحت تر خشک شده و قطرات آب روی بدنه آن به راحتی به پائین می لغزند.

 

نحوه استفاده از واکس خودرو

به منظور حفظ و نگهداری از رنگ بدنه خودرو بدون صرف هزینه زیاد، می توانید از راهنمای ارائه شده در زیر استفاده کرده و درخشش و جلای رنگ خودرو را مانند روز اول حفظ کنید.

 

واکس خودرو و نحوه استفاده از آناولین گام در حفظ رنگ بدنه خودرو شستشوی خودرو می باشد. بسته به شرایط جوی و محیطی محل زندگی، بهتر است هر ماه خودرو را شسته و از واکس خودرو استفاده کنید. توجه به این نکته ضروری است که از مواد شوینده کارواش برای شستشو استفاده کنید نه محلول ها و شوینده های ظرف شویی یا لباس شویی، چرا که این مواد موجب از بین رفتن پوشش واکس خودرو می شوند. مرحله بعدی اسپری واکس خودرو می باشد که بهتر است این کار را در سایه و پس از خشک شدن کامل بدنه خودرو انجام دهید. نکته مهم در اسپری واکس خودرو، زمانبر بودن آن و استفاده از لایه نازک واکس می باشد، از این رو پس از پایان مرحله اسپری واکس خودرو، با یک پد نرم و لطیف سطح بدنه خودرو را به منظور پاک نمودن مازاد واکس باقی مانده کاملاً پاک کنید. البته ناگفته نماند که کارواش اتوماتیک مجهز به سیستم اسپری واکس خودرو بر روی بدنه ماشین می باشد، و در صورت نداشتن وقت کافی می توانید از کارواش های اتوماتیک کمک بگیرید.

 

تفاوت میان پولیش و واکس بدنه خودرو

واکس خودرو و تفاوت آن با پولیش خودرواسپری واکس خودرو و پولیش بدنه خودرو دو فرآیند کاملاً متفاوت می باشند. به واسطه استفاده از واکس خودرو علاوه بر اینکه درخشش و جلای رنگ خودرو افزایش می یابد، لایه محافظی نیز بر روی بدنه خودرو ایجاد می شود که بهتر است به منظور حفاظت بیشتر و ترمیم لایه محافظ هر ماه این عمل تکرار شود. بر خلاف واکس، پولیش به واسطه سایش و از بین بردن لایه خارجی رنگ بدنه موجب درخشش و جلای رنگ خودرو می گردد. از این رو پولیش خودرو توصیه نشده و نباید بیش از یک مرتبه در هر سه سال انجام شود.

 

لینک های مفید:

مواد کارواش: فهرست محصولات

دیدگاهی یافت نشد

نظرتان را با ما در میان بگذارید