کارواش دروازه ای یک از انواع مدل های کارواش اتوماتیک می باشد. در این دستگاه های کارواش یک ساختار دروازه ای وجود دارد که بر روی آن نازل های پاشش و برس تعبیه شده است. کارواش اتوماتیک دروازه ای برای شستشوی انواع مختلف خودرو که ارتفاع آن ها متناسب با ارتفاع چارچوب دستگاه است، مناسب خواهد بود. انواع خودروی سواری، ون و وانت بار با توجه به نوع دستگاه با کارواش اتوماتیک دروازه ای قابل شستشو هستند. این نوع دستگاه شستشوی خودرو بر روی یک ریل به عقب و جلو حرکت می کند و به ترتیب و بر اساس یک برنامه هوشمند از پیش تنظیم شده، خودروی ثابت در محل را شستشو و حتی خشک می نماید.

اهمیت استفاده از کارواش دروازه ای
امروزه با توجه به افزایش روز افزون تعداد خودروهای سواری و ماشین های سنگین، نیاز به روش های جدید، کارآمد و سریع تر جهت نظافت و شستشوی این وسایل نقلیه بیش از پیش احساس می شود. روش های سنتی نظافت و شستشوی خودرو و وسایل نقلیه، علاوه بر پرهزینه و زمان بر بودن، کیفیت لازم و کافی را ندارند و با مصرف زیاد آب و انتشار آلودگی به محیط زیست آسیب می رساند. امکان آسیب دیدن خودرو در طول عملیات و ایجاد خط و خش بر روی بدنه، یکی دیگر از مشکلات روش های سنتی نظافت و شستشوی خودرو می باشد. لذا استفاده از مکانیزم ها و روش های جدید نظافت، نظیر کارواش اتوماتیک توصیه می شود که طراحی و تولید آن همواره بر اساس حفظ ایمنی خودرو و همچنین حفاظت از محیط زیست انجام می گیرد. کارواش اتوماتیک با بالا بردن کیفیت شستشو و صرفه جویی در آب، مواد شوینده و زمان شستشو، دستگاهی بسیار کاربردی در دنیای امروز می باشد. کارواش اتوماتیک دروازه ای یکی از محبوب‌ترین مدل های دستگاه کارواش اتوماتیک به شمار می آید که به دلیل دارا بودن سرعت شستشوی بالا و امکان احداث در فضای کوچک معمولا در محیط های شهری ترجیح داده می شود.

ساختار و نحوه عملکرد کارواش دروازه ای و خصوصیات هر مرحله
در کارواش اتوماتیک دروازه ای ، تمامی بخش‌های تشکیل دهنده و اجزای دستگاه بر روی یک شاسی دروازه ای شکل قرار گرفته اند که این شاسی متحرک می‌باشد. در این مدل کارواش اتوماتیک ، خودرو ثابت بوده و شاسی متحرک بر روی آن حرکت می نماید تا مراحل مختلف شستشو، آبکشی و خشک کردن انجام گیرد. در حالت کلی روند شستشو در کارواش اتوماتیک به این صورت است که خودرو در محل مربوطه و در بین ریل های کارواش اتوماتیک دروازه ای قرار گرفته و سپس عملیات برس زنی با پاشش شامپو آغاز می شود و برس ها با حرکت کردن بر روی بدنه خودرو عملیات شستشو را انجام می دهند. در بعضی از مدل های پیشرفته امکان تجهیز دستگاه کارواش دروازه ای به مرحله پیش شستشو می باشد که در این مرحله قبل از عملیات برس زنی، آب با فشار زیاد بر روی بدنه خودرو به منظور شستن شن و ماسه و گل و لای، پاشش می شود. در صورت وجود شن و ماسه بر روی بدنه، در مرحله برس زنی امکان آسیب دیدن بدنه خودرو وجود دارد. همچنین باعث می شود مرحله شستشو آلودگی به نحو موثر تری از بدنه ی خودرو دفع شده و حرکت برس ها بر روی بدنه روان گردد.
مرحله بعدی آب کشی نهایی خودرو است، در این مرحله با پاشش پر فشار آب به بدنه خودرو آلودگی ها و مواد شوینده باقی مانده از بدنه خودرو شستشو و پاک می شوند. بعد از انجام این مراحل، پاشش واکس به منظور جلادهی و خشک شدن راحت تر خودرو آغاز می گردد. در آخرین مرحله عملیات خشک کردن صورت می گیرد که با دمش هوای پرفشار، قطرات آب از روی بدنه خودرو دفع می شوند. در مدل های پیشرفته تر، امکان پاشش سوپر واکس برای جلا بخشیدن به رنگ خودرو و همچنین ایجاد لایه محافظ روی بدنه در برابر گرد و غبار نیز در مرحله پایانی وجود دارد. همچنین می توان کارواش اتوماتیک دروازه ای را به سیستم زیرشویی اتوماتیک جهت شستشوی زیر خودرو با آب فشار قوی تجهیز نمود که به طور مجزا در کف محیط کارواش دروازه ای و بین ریل ها قرار می گیرد. کارواش اتوماتیک دروازه ای قادر به نظافت انواع خودرو سواری، ون و وانت بار می باشد که البته در مدل های خاص آن امکان شستشوی وسایل نقلیه سنگین نظیر اتوبوس، کامیون و …، می باشد.

بخش های مختلف کارواش دروازه ای
کارواش اتوماتیک دروازه ای از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است و این اجزا با بهره گیری از مکانیزم پیشرفته در کنار هم موجب با کیفیت تر شدن عملیات شستشو می شوند. در ادامه برخی از بخش های اصلی این مدل کارواش توضیح داده خواهد شد.

پنل کنترل
در تمام مدل های کارواش اتوماتیک دروازه ای یک صفحه کنترل مجهز به نمایشگر وجود دارد که کنترل کلیه مراحل عملیات شستشو از طریق این پنل انجام می شود. در مدل های کارواش اتوماتیک دروازه ای پیشرفته تر، از طریق این کنترل پنل می توان حتی میزان پاشش مواد شوینده و فشار آب را هم تنظیم نمود.

نازل
پاشش آب و مواد شوینده در دستگاه کارواش اتوماتیک از طریق نازل ها انجام می شود. این نازل ها در مراحل مختلف مشغول فعالیت می باشند. در بعضی از مدل ها، در مرحله پیش شستشو، آب با فشار زیاد، جرم و شن و ماسه را از روی بدنه خودرو پاک می کند و در مراحل بعد فوم و شامپو از طریق نازل دیگری پاشش می شود و در مراحل آخر نازل دیگری برای آبکشی و پاشش واکس وجود دارد.

برس
دستگاه کارواش اتوماتیک از وجود دو برس عمودی و یک برس افقی و در بعضی از مدل های پیشرفته از چهار برس عمودی بهره می برد که با سطح نرم و ضد خش خود و با سرعت بالا بر روی بدنه حرکت کرده و موجب برطرف شدن آلودگی ها از روی بدنه می شوند. در مدل های پیشرفته تر کارواش اتوماتیک دروازه ای برس های عمودی برای شستشوی بهتر و آسیب ندیدن آیینه ها، به طور هوشمند زاویه دار می شوند تا در شرایط بهتری بدنه ی خودرو را شستشو دهند. همچنین دستگاه های ماشین شوی اتوماتیک دروازه ای می توانند بصورت استاندارد یا بنا به درخواست خریدار به برس های رینگ شوی تجهیز شوند. این برس با قابلیت تشخیص هوشمند محل چرخ ها، شستشوی چرخشی در دو جهت، همراه با پاشش مواد شوینده عملیات شستشوی رینگ ها را به نحو موثر انجام می دهد.

خشک کن
در مرحله آخر عملیات شستشو، خشک کن های افقی و عمودی با دمش فشار زیاد هوا عملیات خشک کردن خودرو را انجام می دهند. در صورتی که خشک کن مجهز به فلپ تغییر زاویه باشد، هدایت جریان باد طبق شکل بدنه خودرو صورت گرفته و سرعت و کیفیت خشک شدن افزایش می یابد. همچنین در برخی مدل ها امکان تجهیز دستگاه به خشک کن فوقانی اضافی برای سرعت بخشیدن به عملیات خشک کردن نیز وجود دارد.

سیستم های ایمنی و محافظ
در کارواش های اتوماتیک دروازه ای با کیفیت از سنسورهای حرکتی متعدد مانند فتوسل های کنترل فاصله خشک کن با بدنه خودرو، سنسور مجاورتی تشخیص حد نهایی حرکت برس ها و … استفاده شده تا از آسیب دیدن خودرو تا حد امکان جلوگیری شود. همچنین وجود سیستم هوشمند تغییر جهت برس ها به صورت اتوماتیک به منظور حفاظت از آیینه ها جزو سیستم های ایمنی کارواش اتوماتیک دروازه ای می باشد.

مزایای استفاده از کارواش اتوماتیک دروازه ای
استفاده از کارواش اتوماتیک دروازه ای در مقایسه با روش های سنتی شستشوی ماشین موجب افزایش سرعت شستشو شده و ارائه خدمات به تعداد بیشتری از مشتریان را در بازه زمانی معین امکان پذیر می نماید. شستشوی کامل هر خودرو به همراه عملیات خشک کردن آن در کارواش اتوماتیک دروازه ای از حدود 7 دقیقه در مدل های ساده تر تا حدود 4 دقیقه در مدل های پیشرفته تر متغیر می باشد. از مهم ترین مزایای کارواش اتوماتیک دروازه ای می توان به کیفیت شستشوی بالاتر، کاهش 30 درصدی مصرف آب و 20 درصدی مصرف برق در مقایسه با روش های سنتی اشاره نمود. نصب و احداث این مدل کارواش بسیار راحت و سریع می باشد چرا که کل تجهیزات این مدل کارواش، بر روی یک شاسی دروازه ای قرار گرفته اند. بنابراین کارواش دروازه ای نیاز به فضای زیادی برای راه اندازی ندارد و به طور متوسط فضایی به وسعت 50 تا 70 متر مربع برای احداث این مدل کارواش اتوماتیک کفایت می نماید.

سرعت بالاتر
بدون تردید شستشوی خودرو با سرعت بالاتر نقش تعیین کننده ای در افزایش تعداد مشتریان دارد. هر شستشوی کامل و خشک کردن خودرو با استفاده از کارواش اتوماتیک دروازه ای حدود 5 دقیقه به طول می انجامد. این در حالی است که در کارواش های سنتی فرآیند شستشو بیش از 20 دقیقه زمان می برد. بنابراین می توان گفت شستشوی اتوماتیک 4 برابر سریع تر از شستشوی دستی است.

عملیات پیشرفته تر
سیکل کامل شستشوی خودرو با کارواش اتوماتیک دروازه ای عملیات گوناگونی را مانند پیش شستشو با پاشش فوم، شستشو با برس و شامپو، آبکشی، پاشش واکس و خشک کردن، در بر می گیرد. در هر شستشوی اتوماتیک 4 ماده شوینده یعنی فوم، شامپو، واکس یا سوپر واکس مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که شستشوی سنتی خودرو تنها به وسیله اسفنج و کف پاشی انجام می شود.

کیفیت شستشوی بالاتر
دستگاه های کارواش اتوماتیک دروازه ای ساخت کمپانی ایستوبال، شستشوی وسایل نقلیه را توسط مواد شوینده متنوعی به انجام می رسانند و در کنار آن از آخرین و بهترین نسل برس های فوم بهره می برد که شستشوی موثر و با کیفیت را به ارمغان می آورد. در ادامه چرخش برس ها با سرعت بالا، کیفیت شستشو را در این فرآیند تکمیل می کند.

مصرف کمتر آب
یکی از بزرگ ترین چالش هایی که پیش روی کارواش داران قرار دارد، مصرف بالا آب می باشد. در کارواش های دستی مصرف بالای آب اجتناب ناپذیر است و هزینه های سنگینی برای مصرف آب زیاد پرداخت می شود. بر اساس محاسبات انجام گرفته، در شستشوی کامل با کارواش اتوماتیک دروازه ای حدود 80 لیتر آب مصرف می شود که این میزان در کارواش های سنتی به 120 لیتر می رسد. به این ترتیب در شستشوی اتوماتیک مصرف آب حدود 30 درصد کاهش می یابد.

دقت و ایمنی در کار
با استفاده از دستگاه کارواش اتوماتیک دروازه ای صاحبان کارواش دیگر نگران نارضایتی مشتریان نخواهند بود. طراحی و تولید کارواش های دروازه ای کاملا استاندارد بوده و بر اساس اصول مهندسی صورت گرفته است. داشتن سنسورها و فتوسل های متعدد و پیشرفته و ایجاد چند لایه محافظتی به همراه مصرف شوینده ها و نگهدارنده های مرغوب، سبب مراقبت از خودرو در تمام طول شستشوی خودرو می شود.

نمایش دادن همه 4 نتیجه