مواد شوینده کارواش

محافظ و واکس خودرو

مهم ترین و حیاتی ترین عامل تأمین رضایت خاطر مشتریان یک کارواش اتوماتیک، حذف کامل هرگونه آلودگی از بدنه خودرو و سایر بخش های قابل مشاهده آن می باشد. همچنین تحویل گرفتن خودرو با ظاهر کاملا پاکیزه، درخشان، بدون هیچ گونه لک و خش از نکات قابل توجه مشتریان است. در سیستم های کارواش اتوماتیک مدرن، کلیه مراحل پیش شستشو، برس زنی، آبکشی، خشک کردن و واکس زنی با استفاده از مواد کارواش تخصصی و سایر محصولات شیمیایی ویژه صورت می‌گیرد. در نتیجه دست یابی به نتیجه عالی و تامین حداکثری رضایت مشتری در گرو انتخاب مواد پاک کننده و شیمیایی مناسب کارواش می‌باشد. در سیستم های ماشین شوی مکانیزه از دو گروه عمده مواد شوینده کارواش و مواد محافظ استفاده می شود که در ادامه توضیح داده شده اند.

 مواد شوینده کارواش

  وظیفه اصلی مواد کارواش شوینده که عمدتا شامل انواع فوم و شامپو کارواش می باشند و همراه با برس های مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرند، حذف آلودگی و شستشوی خودرو می باشد. این دسته از مواد کارواش عامل ایجاد کننده کف در مرحله برس زنی بوده و دارای تاثیر قابل توجه بر دیدگاه مشتری نسبت به کارواش می‌باشند. استفاده از مواد شوینده معطر با قابلیت کف کنندگی مناسب، باعث القای حس مثبت به مراجعه کننده گردیده و اطمینان خاطر وی را نسبت به شستشوی موثر و کارآمد خودرو تضمین می‌نماید. نوع دیگری از مواد شوینده کارواش شامل انواع اسپری های شوینده تخصصی همانند اسپری تمیز کننده و پاک کننده اثر حشرات، اسپری شیشه پاک کن، اسپری رینگ شوی، اسپری تمیز کننده داشبورد و چرم مصنوعی و اسپری موتور شوی می‌باشند که به طور ویژه برای برطرف کردن نوع خاصی از آلودگی همانند اثرات حشرات و فضولات پرندگان و یا برای بخش های خاص خودرو همانند شیشه، رینگ، داشبورد و بخش های پلاستیکی داخلی خودرو یا موتور طراحی و تولید شده اند. استفاده از این مواد کیفیت شستشو را افزایش داده و باعث ارائه نتیجه نهایی مطلوب تر می گردد. مهم ترین ویژگی یک شوینده کارواش مناسب قدرت پاک کنندگی آن می باشد. قدرت پاک کنندگی یک شامپوی مناسب به گونه ای است که ترکیب مناسبی از آن با آب، باعث حذف کامل آلودگی از سطح گردیده و در عین حال هیچ گونه آسیبی به رنگ و پوشش خودرو وارد نمی کند. در چنین شرایطی میزان آب مورد نیاز برای تمیز کردن خودرو به نحو قابل توجه کاهش می یابد. از سوی دیگر مواد کارواش باید به راحتی همراه با آب از روی سطح شسته شده و از محیط خارج گردند. کف کنندگی بیش از حد شامپو خودرو، میزان مصرف آب را در مرحله آبکشی نهایی افزایش داده و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد.

ویژگی های یک ماده شوینده کارواش مناسب

عملکرد بهینه یک سیستم شستشوی مکانیزه خودرو به طور مستقیم به نوع و میزان ماده شوینده مورد استفاده در آن وابسته می باشد. یک شوینده کارواش مناسب دارای ویژگی های زیر می باشد: – غلظت مناسب و قدرت پاک کنندگی بالا – سازگاری با محیط زیست و قابل بازیافت بودن – کاهش دهنده میزان مصرف آب – برخورداری از لغزندگی کافی برای خروج راحت از نازل های پاشش کننده و عدم ایجاد گرفتگی در نازل و کاهش زمان توقف دستگاه بعلت گرفتگی

 مواد محافظ و واکس خودرو

سایر مواد کارواش شیمیایی مورد استفاده در کارواش های اتوماتیک عمدتا شامل واکس ها و عوامل تسریع کننده فرآیند خشک شدن می باشند. ساختار شیمیایی این مواد به گونه ای است که علاوه بر افزایش جلای سطحی و ایجاد زیبایی بصری، باعث جمع شدن قطرات آب، تسهیل در لغزش قطرات روی سطح و در نتیجه باعث تسریع فرآیند خشک شدن خودرو می شود. این مواد علاوه بر خاصیت جلابخشی به بدنه خودرو، معمولا دارای اثر محافظتی نیز می باشند. استفاده از این مواد کارواش سبب ایجاد یک لایه محافظ بر روی خودرو می گردد که میزان جذب گرد و خاک و سایر آلودگی ها توسط بدنه را کاهش داده و باعث می شود خودرو برای مدت طولانی تر ظاهر پاکیزه و جلادار خود را حفظ نماید. این مواد همچنین دارای اثر ضد خوردگی و ضد زنگ زدگی می باشند و از رنگ خودرو در برابر اشعه های مضر خورشید و سایر عوامل محیطی نامطلوب محافظت می نمایند.

نحوه عرضه مواد کارواش

عرضه مواد کارواش مورد استفاده بر حسب میزان و نوع مصرف در دو شکل عمده گالن و اسپری می باشد. از بسته بندی گالن برای مواد شوینده اصلی استفاده می شود. اسپری نیز برای شستشو های جانبی و تکمیلی مانند شیشه و رینگ استفاده می گردد زیرا میزان استفاده از آن ها نسبت به مواد شوینده اصلی کمتر می باشد.

گالن هایی با ظرفیت متفاوت

انواع فوم ها و شامپوهای کارواش بعنوان اصلی ترین مواد شوینده کارواش داخل دستگاه های کارواش اتوماتیک تزریق شده و به هنگام برس زنی بر روی سطح ماشین پاشش می شوند. با توجه به میزان مصرف و نوع کاربرد، این مواد غالبا در گالن هایی با ظرفیت متفاوت و به شکل کنستانتره عرضه می شوند تا خرید آنها به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد. واکس های بدنه و مواد دفع کننده آب و تسریع کننده فرآیند خشک شدن نیز در مراحل نهایی کارواش بصورت مکانیزه بر روی بدنه پاشش می شوند و در نتیجه غالبا بصورت گالنی عرضه می شوند.

اسپری

مواد شیمیایی با کاربردهای خاص، عموما به شکل دستی و بر روی بخش های ویژه ای از خودرو همانند شیشه، آینه یا رینگ پاشش می شوند. در نتیجه بهترین شکل عرضه برای این مواد کارواش ، به صورت اسپری می باشد تا به سهولت توسط نیروهای خدماتی کارواش مورد استفاده قرار گیرد.