گان استاندارد

تجهیزات واترجت

برس کارواش اتوماتیک

سیستم های مکانیزه

لوازم جانبی کارواش

زیر شویی مکانیزه

زیرشویی مکانیزه

مراکز کارواش ، امروزه بهترین و سریع ترین خدمات را در زمینه نظافت و شستشوی خودرو ارائه می دهند. این مراکز، به دو صورت کارواش دستی و کارواش اتوماتیک موجود هستند. در مدل های دستی، نیروی های خدماتی بخش عمده ای از عملیات شستشو و خشک کردن خودرو را انجام می دهند و تنها عملیات پاشش آب و فوم بوسیله تجهیزات فشار قوی یا واترجت انجام می شود. در دستگاه های اتوماتیک شستشوی ماشین شرایط متفاوت بوده و تمامی عملیات شستشو، خشک کردن و برس زنی خودرو توسط تجهیزات کارواش مخصوص و بدون دخالت دست به انجام می رسد. مراکز شستشوی ماشین برای افزایش خدمات خود و رضایت مندی بیشتر مشتریان می توانند تجهیزات کارواش مختلفی را به مجموعه خود اضافه نمایند. تجهیزات کارواش بطور ویژه برای کارواش دستی ، کارواش اتوماتیک و یا هر دو مجموعه قابل ارائه هستند و مزایای متعددی را فراهم می نمایند.

اهمیت استفاده از تجهیزات کارواش

کسب و کار های مختلف در ابتدای راه اندازی یا بعد از مدتی، نیازمند تغییراتی در جهت افزایش درآمد و گسترش کار خود هستند. صاحبان مراکز شستشوی ماشین نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به منظور ارائه خدمات بیشتر، افزایش کیفیت تجهیزات و در نتیجه بهبود نتیجه نهایی عملیات شستشو، از تجهیزات کارواش مختلفی بهره می برند. بعضی از تجهیزات کارواش در سهولت عملیات و سرعت بخشی به فرآیند شستشو تاثیر گذارند و بعضی دیگر، با ارائه خدماتی جدید، به مشتری و صاحب مجموعه سود می رسانند. در مجموع تهیه تجهیزات کارواش متناسب با نوع مرکز شستشو و نیاز آن، از ضروریات یک مرکز شستشوی خودروی منحصر به فرد و متفاوت می باشد.

انواع مختلف تجهیزات کارواش

تجهیزات کارواش در انواع مختلفی موجود هستند و در کنار کارواش دستی یا اتوماتیک ارائه می شوند. این تجهیزات شامل تجهیزات واترجت جهت پاشش آب، برس های مخصوص مراکز اتوماتیک شستشوی خودرو، سیستم مکانیزه شستشو، سیستم های زیر شویی مکانیزه، دستگاه شستشوی کفی و سایر لوازم جانبی می باشند. تجهیزات کارواش با پیشرفت علم و تکنولوژی در دنیا رشد یافته و هر سال ابزار ها و تجهیزات جدید به ماشین شوی ها اضافه می شوند. بعضی از تجهیزات کارواش مدل توسعه یافته مدل های قدیمی هستند و بعضی دیگر کاملا یک کاربرد جدید را ارائه می دهند. محل استفاده از این تجهیزات نیز می تواند در کارواش دستی، اتوماتیک یا بصورت مشترک برای هر دو کارواش باشد.

تجهیزات کارواش ویژه مراکز کارواش دستی

بعضی از تجهیزات کارواش یعنی تجهیزات واترجت و لوازم جانبی، تنها در مراکز دستی شستشوی خودرو قابل استفاده اند. در صورتی که این مراکز قصد توسعه و گسترش کار و خدمات خود را داشته باشند، چنین دستگاه هایی بسیار مناسب می باشد. مزایای استفاده از تجهیزات جانبی، افزودن یک قابلیت جدید به مجموعه، سرعت عمل بالا و کیفیت شستشوی بسیار مناسب خواهد بود.

تجهیزات واترجت

تجهیزات واترجت به دسته ای از تجهیزات کارواش گفته می شود که برای استفاده در فرآیند پاشش آب فشار قوی یا تسهیل در فرآیند شستشو در مراکز شستشوی دستی خودرو بکار می آیند. این تجهیزات شامل انواع لنس ها، تفنگی ها، بوم های فشار قوی و ست های مخصوص می شوند.

بوم فشار قوی

بوم فشار قوی یکی از تجهیزات کارواش دستی در این دسته بندی می باشد که افزایش بهره وری و سهولت شستشوی خودرو را موجب شده است. این بوم که بر روی سقف کارواش نصب می شود، با چرخش مناسب 360 درجه بر روی خودرو فرآیند شستشو خودرو را تسهیل می نماید. این ابزار کارآمد، از کشیده شدن شلنگ بر روی زمین و گیر کردن آن در زیر تایر خودرو جلوگیری می کند. بوم فشار قوی از جنس استیل ضد زنگ بوده و به کمک یک اتصال بر روی دیوار نیز قابل نصب است. مدل هایی از این تجهیزات کارواش دارای دو خروجی بوده و معمولا برای پاشش آب و فوم در کنار هم استفاده می گردد.

گان (تفنگی)

گان یا تفنگی بعنوان یکی از تجهیزات کارواش مهم مراکز شستشوی خودرو به حساب می آید. کیفیت بالا و طراحی مناسب این تجهیز، سبب کاربری آسان آن می شود. تحمل فشار بالا و عبور آب با دبی مورد نظر از ویژگی های دیگر یک گان مناسب است. یک گان حرفه ای و با کیفیت باید دارای ویژگی های دیگری مثل جنس فولاد ضد زنگ و راحتی کاربری به منظور عدم نیاز برای اعمال نیرو از طرف کاربر باشد.

لنس

لنس ها به تجهیزات فشار قوی در کارواش دستی متصل می شوند و رابط بین نازل و شلنگ آب می باشند. ساختار مقاوم استیل و تحمل دما و فشار مورد نظر از ویژگی های لنس با کیفیت به حساب می آیند. همچنین لنس های تلسکوپی بلند در بعضی کاربرد ها برای افزایش طول لنس مورد استفاده قرار می گیرند. لنس زیرشویی از دیگر تجهیزات کارواش دستی است که مخصوص شستشوی سطح زیرین خودرو می باشد. این لنس با انحنای مناسب به زیر خودرو می رود تا عملکرد مناسبی را در حذف آلودگی ها ارائه نماید.

تجهیزات دیگر

از دیگر تجهیزات کارواش در این بخش می توان به شلنگ فشار قوی با مقاومت بالا در برابر آسیب ها و فشار آب و ست های مخصوص شستشوی اشاره کرد. ست فشار قوی یکی از این تجهیزات است که شامل گان استاندارد، لنس و نازل می شود.

لوازم جانبی

لوازم جانبی کارواش، تجهیزاتی هستند که به منظور افزایش کیفیت عملیات شستشو و سرعت بخشی به آن در کارواش های دستی قابل استفاده هستند. نگهدارنده لنس یکی از این تجهیزات کارواش است که از آسیب رسیدن به لنس یا شلنگ آب جلوگیری می نماید. در نتیجه هنگامی که لنس مورد استفاده قرار نمی گیرد، تردد افراد یا وسایل نقلیه به آن آسیبی وارد نمی کند. نگهدارنده های لنس از استیل ضد زنگ ساخته می شوند و در مدل های مختلفی چون پایه دار و دو قلو قابل ارائه هستند. از دیگر تجهیزات کارواش می توان به اسپری مخصوص پاشش مواد شوینده، دستمال های میکرو فایبر مخصوص خشک کردن بدنه خودرو و نگهدارنده برف پاک کن اشاره کرد.

تجهیزات ویژه کارواش اتوماتیک

تجهیزات کارواش اتوماتیک ، لوازمی هستند که به منظور افزایش کیفیت و سرعت شستشو، افزایش خدمات و همچنین بهینه سازی مصرف آب استفاده می شوند. بعضی از این تجهیزات توسعه یافته تجهیزات قبلی و به منظور افزایش کیفیت عملکرد و بعضی دیگر به منظور افزودن یک خدمت در کارواش اتوماتیک بکار می آیند. سیستم تصفیه آب، واکس محافظ بدنه خودرو و برس های شستشو از مهم ترین این تجهیزات به حساب می آیند که ویژه مراکز کارواش اتوماتیک هستند.

برس شستشو

در دستگاه اتوماتیک کارواش، برس های شستشو جهت جدا نمودن آلودگی ها از بدنه اتوموبیل استفاده می شوند. این برس ها بر روی چارچوب دستگاه سوار شده و به کمک سیستم تشخیص موقعیت، خودرو را بدون آسیب رساندن به آن تمیز می نمایند. برس های شستشو در جهت افقی و عمودی حرکت می کنند تا تمام سطح وسیله را پوشش دهند. این تجهیزات کارواش از جنس فوم یا پلی اتیلن هستند که نرم بوده و خط و خشی بر روی بدنه خودرو ایجاد نمی کنند. عملکرد برس ها با پاشش شامپو بر روی مویی آنها بطور موثرتر انجام می گیرد. مویی برس ها به مرور دچار فرسایش شده و بنابراین برس کارواش اتوماتیک نیز بایستی بعد از فرسایش تعویض شود تا از ایجاد خط و خش و آسیب بر روی بدنه خودرو جلوگیری گردد.

سیستم بازگشت و تصفیه آب

آبی که در فرآیند شستشوی خودرو در مراکز شستشوی خودرو استفاده می شود، از طریق خروجی هایی به چاه فاضلاب می رود. صاحبان کارواش اتوماتیک می توانند برای صرفه جویی در مصرف آب و کاهش هزینه های پرداخت قبض آب مجموعه، از یک سیستم برگشت آب استفاده کنند. این سیستم آب مصرف شده را دوباره به چرخه مصرف بر می گرداند. سیستم تصفیه آب یکی دیگر از تجهیزات کارواش است که می تواند برای مرحله آبکشی نهایی استفاده گردد تا لکه ای بر روی بدنه خودرو ایجاد نشود. سیستم تصفیه آب مواد روغنی و مواد شوینده را حذف می نماید و سازگاری بسیار خوبی با محیط زیست دارد. بعضی از این سیستم ها تا حدود 40 درصد نیز در مصرف آب صرفه جویی می نمایند.

واکس محافظ بدنه

واکس محافظ بدنه از تجهیزات کارواش اتوماتیک به حساب می آید. واکس محافظ در پایان عملیات شستشو از نازل های مخصوص به سمت خودرو پاشش می شود. این مواد، علاوه بر محافظت از بدنه خودرو ، زیبا کردن آن و تسهیل نمودن فرآیند خشک شدن، از جذب گرد و خاک نیز جلوگیری می نماید.

تجهیزات مشترک قابل ارائه در مراکز کارواش دستی و اتوماتیک

بعضی از تجهیزات کارواش مانند دستگاه شوینده زیر پایی و سیستم های زیر شویی مکانیزه در کارواش دستی و اتوماتیک قابل استفاده هستند. از این تجهیزات برای ارائه خدمات بهتر، تسریع در عملیات شستشو و بالا بردن کیفیت شستشو استفاده می شود.

دستگاه شوینده زیر پایی

تمیز کردن کفی یا زیر پایی خودرو ها به روش های دستی زمان بر بوده و مشتریان را اغلب از این کار منصرف می نماید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تجهیزاتی با نام شوینده کفی طراحی شده است. این دستگاه ها، ابعاد کوچکی داشته و به سهولت قابل استفاده هستند. کفی های خودرو در داخل این تجهیزات کارواش قرار می گیرند و در پایان تمیز و خشک شده از دستگاه بیرون می آیند. دستگاه شوینده کفی در مراکز شستشوی ماشین دستی و اتوماتیک قابل نصب و استفاده هستند.

زیر شوی مکانیزه

دستگاه زیر شوی مکانیزه از تجهیزات کارواش اتوماتیک و دستی می باشد که برای تمیز کردن بخش زیرین خودرو طراحی شده است. این مدل از تجهیزات کارواش در مراکز کارواش اتوماتیک و یا دستی قابل نصب است و از نازل های پاشش آب پر فشار بهره می برد. زیر شوی مکانیزه، در زیر خودرو تعبیه شده و با استفاده از سیستم قدرتمند پاشش آب، خدمتی اضافه تر را به مراکز شستشوی خودرو می افزاید.