با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در زمینه نظافت صنعتی و روش های مدرن نظافتی، استفاده از کارواش اتوماتیک ماشین سنگین به منظور شستشوی کامل ماشین های سنگین و اتوبوس های شهری و بین شهری در حداقل زمان ممکن، گسترش یافته است. با توجه به ابعاد ماشین های سنگین با ابعاد بزرگ، شستشو و نظافت آنها به طور دستی توسط کاربر، کاری بسیار دشوار می باشد که ضمن صرف زمان و انرژی زیاد، نتیجه ای چندان مطلوب به دنبال نخواهد داشت. زیرا دسترسی به قسمت های فوقانی و سقف این رده از وسایل نقلیه دشوار می باشد. هنگام استفاده از کارواش ماشین سنگین ،هیچ گونه نیروی انسانی بطور مستقیم در عملیات شستشو و نظافت درگیر نشده و عملیات نظافت و شستشوی وسیله نقلیه بصورت کاملا اتوماتیک توسط دستگاه انجام می پذیرد.

انواع کارواش ماشین سنگین
دو گروه اصلی کارواش ماشین سنگین ، کارواش دروازه ای و کارواش تونلی می باشند. همانگونه که از نام کارواش ماشین سنگین تونلی مشخص است که دستگاه همانند یک تونل بوده و مراحل مختلف شستشو به ترتیب در این تونل تعبیه شده اند و ماشین به منظور شستشوی کامل تمامی بخش های خود در این تونل جابجا می شود. عملیات قابل انجام توسط کارواش ماشین سنگین به ترتیب بر روی بدنه وسیله نقلیه اعمال می گردد و جابجایی دستگاه توسط شخص داخل ماشین صورت می پذیرد. این موضوع گویای این می باشد که در هنگام شستشو و نظافت در کارواش ماشین سنگین ثابت، احتیاج به یک نیروی انسانی در داخل وسیله نقلیه می باشد تا در زمان بندی های مشخص شده توسط دستگاه، وسیله نقلیه را به حرکت در آورد. از این رو این نوع کارواش به کارواش ثابت نیز معروف است. نوع دیگری از کارواش ماشین سنگین ، کارواش دروازه ای می باشند که با نصب بر روی ریل های موازی امکان حرکت در طول مسیر نظافتی را دارا می باشند. این نوع از کارواش ماشین سنگین تمامی بدنه وسیله نقلیه را درون خود پوشش می دهد و با حرکت بر روی ریل های خود، تمامی قسمتهای بدنه را تحت عملیات شستشو قرار می دهد. هنگام استفاده از این نوع کارواش ماشین سنگین الزامی به وجود کاربر در داخل وسیله نقلیه نمی باشد و دستگاه با توجه به عملکرد مشخص نظافتی خود، بر روی ریل حرکت کرده و شستشو و نظافت آن را بصورت کامل انجام می دهد.

مزایای استفاده از کارواش ماشین سنگین :
استفاده از کارواش ماشین سنگین برای شستشوی وسایل نقلیه با ابعاد بزرگ دارای مزایای متعدد می باشد که استفاده از این دستگاه ها را بسیار زیاد نموده است. امروزه به دلایل مختلف کاربرد این دستگاه ها زیاد شده و در میان صاحبان خودرو با استقبال شدیدی مواجه شده است. در ادامه دلایل برتری استفاده از کارواش اتوماتیک ماشین سنگین نسبت به روش های شستشوی سنتی بیان شده است.

شستشوی سريع
انواع کارواش ماشین سنگین با توجه به ابعاد بسیار بزرگی که دارند از سرعت شستشو و نظافت بسیار مناسبی برخوردار می باشند. در هر دو مدل کارواش ماشین سنگین دروازه ای و تونلی، امکان شستشوی کامل و سریع وسیله نقلیه توسط کاربر وجود دارد. اگر چه روند شستشو دارای نظم و مراحل مشخصی است اما کاربر می تواند این مراحل نظافتی را تغییر دهد و باعث تسریع در روند شستشو شود. شایان ذکر است که شستشو توسط سیستم های مکانیزه و کارواش ماشین سنگین بسیار سریع تر و کامل تر از نظافت به صورت دستی صورت می پذیرد. همچنین خطرات احتمالی وارده در حین نظافت و شستشو نیز به حداقل خود می رسد و ایمنی به طور کامل رعایت می شود.

استفاده از فضای كم
از آنجایی که شستشو و نظافت یک ماشین سنگین و بزرگ مستلزم داشتن فضایی وسیع است، انتظار می رود مکان های مورد استفاده برای شستشو و نظافت این وسایل نقلیه بزرگ و وسیع باشند. اما با طراحی و نوآوری در صنعت نظافت شاهد شیوه نظافتی به گونه تمام اتوماتیک با حداقل نیروی کار و حداکثر کارایی هستیم. هر دو مدل کارواش ماشین سنگین با در نظر گرفتن راندمان و بهره کاری، دارای ابعاد بسیار مناسب و بهینه می باشند و فضای اشغال شده توسط تجهیزات مربوطه چندان بزرگ نمی باشد. لازم به ذکر است که کارواش ماشین سنگین تونلی نیاز به فضای کمتری نسبت به مدل های دروازه ای می باشد، زیرا که تجهیزات در این کارواش ثابت بوده و وسیله نقلیه متحرک می باشد. اما باید در نظر داشت که شستشو و نظافت با کارواش ماشین سنگین دروازه ای بصورت کاملا اتوماتیک انجام شده و دارای ایمنی بالاتری می باشد، اما سرعت شستشو در کارواش اتوماتیک تونلی برای ماشین سنگین بالاتر است.

مناسب برای وسايل نقليه بزرگ
یک کارواش ماشین سنگین به نسبت کارواش های معمولی دارای ابعاد و اندازه بزرگتری می باشد چرا که وظیفه شستشو و نظافت وسایل نقلیه بزرگ را بر عهده دارد. به همین جهت نمی توان از کارواش های معمولی برای ماشین های سنگین استفاده نمود. انواع کارواش ماشین سنگین دارای ارتفاعی بیشتر از کارواش های معمولی می باشند تا ماشین های بزرگ بطور کامل درون آنها قرار گیرند. بعلاوه این کارواش ها دارای برس های شستشوی بلندتر می باشند و بطور کلی برای شستشو و نظافت ماشین های بزرگ و سنگین طراحی شده اند. از سوی دیگر یک کارواش ماشین سنگین می تواند کارکردی چند گانه داشته باشد چرا که توانایی شستن وسایل نقلیه عمومی و کوچک تر را نیز دارا می باشد.

قابليت دستيابی و شستشوی بخش های مختلف و دور از دسترس
شستشو و نظافت توسط یک کارواش ماشین سنگین بطور کامل و دقیق انجام می پذیرد چرا که قطر برس های نظافتی این دستگاه بزرگ می باشد و بخش های دور از دسترس را نیز بطور کامل نظافت و شستشو می نماید. برس های نظافتی این دستگاه صنعتی دارای جنس پلی اتیلن می باشند که با توجه به انعطاف پذیری بسیار بالایی که در امر نظافت دارد به راحتی به داخل نقاط کور و غیر قابل دسترس نفوذ می کند و شستشویی دقیق و کامل را ارائه می دهد. در هنگام برس زنی توسط کارواش اتوماتیک ماشین سنگین ، آب به منظور شستشوی آلودگی بر روی برس ریخته می شود که باعث شستشو و نظافت آن می گردد. جلوگیری از پاشش آب بر روی برس در حین نظافت باعث آلوده ماندن برس و خراب شدن آن می شود. سیستم پاشش آب بر روی دستگاه می تواند به صورت بسیار پر فشار، آب را پاشش نماید تا آلودگی های دور از دسترس که با برس قابل نظافت نمی باشند، نیز بطور کامل پاک شوند. همچنین امکان زسرشویی وسایل نقلیه نیز وجود دارد که باعث می شود تمامی قسمت های زیرین اتومبیل با فشار بالای آب به طور کامل شسته شوند.

سرعت بالای شستشو
یک کارواش ماشین سنگین دارای عملکرد بسیار قوی در شستشو و نظافت وسایل نقلیه عمومی می باشد. سرعت بالای شستشو، در کنار دقت و عملکرد مقرون به صرفه از جمله ویژگی های بارز یک کارواش ماشین سنگین می باشد. انواع کارواش ماشین سنگین با پاشش آب به صورت پر فشار و برس زنی کناره ها و سقف ماشین امکان نظافت و شستشوی دستگاه را بطور کامل فراهم می نمایند. از آنجایی که اندازه این کارواش بسیار بزرگ می باشد، طراحی و کارایی سیستم خشک کن بصرفه و کارامد نمی باشد. دستگاه های نظافتی سنگین شوی بطور کلی از آب تصفیه شده استفاده می کنند تا پس از انجام عملیات شستشو وسیله نقلیه بدون سیستم خشک کن، بطور کامل و بدون باقی ماندن لک، خشک شوند.

نمایش دادن همه 3 نتیجه