• خرید یا اجاره زمین و فضای مناسب
 • دریافت مجوز های قانونی
 • تهیه نقشه جانمایی
 • خرید دستگاه کارواش اتوماتیک و تجهیزات و لوازم کارواش
 • گزینش و انعقاد قرارداد با نیروهای مورد نیاز کارواش
 • خرید و راه اندازی سیستم باشگاه مشتریان

 • زمین با ابعاد و ورودی و خروجی مناسب
 • آماده سازی فونداسیون نصب دستگاه
 • تعبیه فضای مناسب برای پیش شستشو
 • تعبیه فضای مناسب جهت نظافت داخلی و خدمات تکمیلی خودرو
 • ساخت یا در نظر گرفتن اتاق تأسیسات با ابعاد مناسب
 • ساخت یا در نظر گرفتن اتاق مدیریت کارواش و انتظار مشتریان با ابعاد مناسب
 • ساخت یا در نظر گرفتن اتاق استراحت نیروهای کارواش

حداقل مساحت زمین مورد نیاز برای کارواش به عوامل مختلفی همچون فرم هندسی، موقعیت قرارگیری و ورودی خروجی های زمین مرتبط است. اما به طور کلی می توان گفت حداقل مساحت مناسب برای احداث کارواش، چیزی در حدود 350 تا 400 متر است.

 • پروانه کسب
 • مجوز از شهرداری منطقه
 • مجوز از اداره محیط زیست
 • کسب تاییدیه از پلیس راهور
 • مجوز از اتحادیه مربوطه (اتحادیه صنف دارندگان اتوسرویس، تعمیرگاه، پارکینگ و کارواش خودرو)
 • سایر مجوز ها به شهر و یا منطقه تاسیس بستگی دارد، به طور مثال تاسیس کارواش در منطقه آزاد کیش به مجوز از سازمان منطقه آزاد نیز نیاز دارد.

با توجه به شهر و منطقه، زمان موردنیاز جهت دریافت تمامی مجوزها نیز متفاوت خواهد بود، اما معمولا بین 1 تا 2 ماه زمان خواهد برد.

کارواش اتوماتیک و فونداسیون مربوطه به 50 مترمربع فضا احتیاج دارد (5 متر عرض و 10 متر طول فونداسیون خواهد بود).

شرایط پرداخت برای خرید دستگاه های کارواش اتوماتیک قابل مذاکره و بررسی خواهد بود.

بهتر است فضای شستشوی خودرو، محل انجام نظافت داخلی و محل قرارگیری دستگاه کارواش اتوماتیک مسقف باشد. این امر می تواند در طول عمر دستگاه و تجهیزات و همچنین کیفیت شستشو موثر باشد.

تعداد شستشوی خودرو به مدل دستگاه و برنامه شستشوی انتخابی وابسته است اما به طور حدودی و میانگین می توان گفت، کارواش های اتوماتیک دروازه ای 7 الی 15 خودرو در ساعت شستشو می دهند ولی برای کارواش های تونلی این عدد بیشتر خواهد بود.

زمان شستشو در کارواش های مکانیزه وابسته به سرعت عمل کاربر و یا نیروی کار دارد اما به طور حدودی بین 3 تا 6 خودرو درساعت به ازای هر جایگاه شستشو می گردد.

کارواش اتوماتیک به برق 3 فاز حداقل 32 آمپر نیاز دارد. باید توجه داشت که چاه ارت برای کارواش اتوماتیک الزامی است.

با توجه به میانگین زمان شستشوی خودرو ( 7 دقیقه ) هزینه برق مصرفی دستگاه حدودا 9000 ریال می باشد.

کلیه عملیات شستشو شامل پیش شستشو، شستشو و آب کشی، رینگ شویی و … حدودا به 78 لیتر آب نیاز دارد که هزینه آن در حدود 7800 ریال تخمین زده می شود.

شستشو با مواد استاندارد دستگاه کارواش بهترین نتیجه را در پی دارد. این مواد شوینده علاوه بر کیفیت بالای شستشو، از آسیب به دستگاه نیز جلوگیری می نماید. به طور مثال، مواد شوینده غیر استاندارد طول عمر برس های کارواش را به شدت کاهش می دهند.

دستگاه کارواش اتوماتیک تنها به یک اپراتور جهت انتخاب برنامه شستشو نیاز دارد اما بهتر است نفرات دیگری نیز برای نظافت داخل و پیش شستشو به کار گرفته شوند.

کارواش های اتوماتیک به منظور شستشوی بدنه خودرو طراحی شده است و قابلیت نظافت داخل و صفرشویی ندارند. با توجه به این که فضای داخل خودروها با هم متفاوت و به تجهیزات الکترونیکی مجهز هستند، تاکنون دستگاه اتوماتیکی برای نظافت داخلی خودرو طراحی و ساخته نشده است.

برس های کارواش اتوماتیک از جنس های متفاوتی ساخته می شوند اما بهترین و مقرون به صرفه ترین این برس ها، از جنس فوم و پلی اتیلن است. برس های فوم نسل جدید برس های کارواش اتوماتیک می باشد.

برس استاندارد کارواش اتوماتیک به هیچ عنوان بر روی خودرو خط و خش ایجاد نمی کند، اما باید توجه داشت که برس کارواش اتوماتیک مصرفی بوده و باید به موقع تعویض گردد.

بله، بنابر استاندارد اروپایی، برس های فوم پس از 50 هزار شستشو و برس های پلی اتیلنی پس از 25 هزار شستشو نیاز به تعویض خواهند داشت.

بله امکان پذیر است، اما باید توجه داشت که در صورت ایجاد شدن صف شستشوی خودرو، این امر دیگر امکان پذیر نخواهد بود.

اگرچه اکثریت مردم بر این باور هستند که کارواش های تاچلس بهتر هستند و با روش شستشو، خط و خش بر روی بدنه خودرو نمی افتد اما از آنجایی که در این روش از مواد شوینده قوی تری استفاده می شود، با گذشت زمان لایه محافظ رنگ از بین می رود و خودرو دچار رنگ رفتگی و یا سوختگی رنگ می شود.

واترجت یا پمپ کارواش از تجهیزاتی است که وجود آن در همه کارواش ها ضروری است. در کارواش های مکانیزه و دستی از آن برای شستشو و آبکشی خودرو و درکارواش های اتوماتیک برای پیش شستشو بدنه خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. ست های شستشو ( ست لنس دوقلو، ست لنس برس، ست فوم پاش و ست آب فشار قوی) ، بوم سقفی، لنس زیرشویی و گیره های مت هولدر ( نگهدارنده موکت) و تورنادور از دیگر تجهیزات الزامی یک کارواش مدرن می باشد.

کارواش مکانیزه به کارواش هایی گفته می شود که در آن خودرو به صورت دستی اما با تجهیزاتی مدرن و جدید شسته می شود. بوم سقفی، ست های شستشو ( ست لنس برس، ست لنس فوم پاش، ست لنس دوقلو و ست آب فشار قوی)، لنس زیرشویی و گیره های مت هولدر ( نگهدارنده موکت) و تورنادور از تجهیزات الزامی یک کارواش مکانیزه می باشد. عموما در این کارواش ها از شیلنگ های فوق سبک کامفورت استفاده می شود. این شیلنگ ها علاوه بر سهولت در شستشو از آسیب به بدنه خودرو نیز جلوگیری می نماید.

با توجه به بحران آب در کشور و هزینه های بالای استفاده بی رویه از آب برای آیندگان، برخی شهر بزرگ سیستم تصفیه بازگشتی برای کارواش ها اجباری شده است و گرفتن مجوز لازم منوط راه اندازی این سیستم است. اگرچه ممکن در برخی از شهر ها نیز اجباری و یا ضروری نباشد اما با توجه به بحران آب، توصیه می گردد.

از آنجایی که در ایران، زیرشویی خودرو صرفا در مواردی خاص همچون تعمیرات و ماشین های آفرود استفاده می شود و عموم مردم بر این باور هستند که این کار ضروری نمی باشد، زیرشویی خودرو کمتر مورد اقبال قرار گرفته است. از همین رو استفاده و با توجه به هزینه بالای نصب، راه اندازی و نگهداری زیرشویی اتوماتیک، استفاده از لنس زیرشویی اقتصادی تر و مورد تاکید کارشناسان است. لنس زیرشویی نیاز به فضای اختصاصی نداشته و همچنین نیاز به تجهیزات اضافی دیگری ندارد

در گذشته از مخزن های فوم ساز استفاده می شد. این مخزن های عموما قرمز رنگ مشکل متعددی همچون فرسودگی و باقی ماندن مواد شوینده درمخزن برای کارواش داران به وجود می آورد. اما امروزه با استفاده از انژکتور و ست های شستشوی پاکران ( ست لنس برس، ست لنس فوم پاش، ست لنس دوقلو و ست آب فشار قوی) این مشکل به طور کلی مرتفع شده است.

کاهش هزینه های هر کسب و کار از مهم ترین روش های افزایش درآمد می باشد. کاهش هزینه های شستشو و انتخاب تجهیزات با طول عمر بالاتر از روش هایی است که می تواند در کاهش هزینه ها موثر باشد. دستگاه ها و تجهیزات ارائه شده توسط شرکت پیشرو پاکران از برترین برند ها و با بهترین کیفیت می باشد که می تواند هزینه های کارواش را به صورت چشمگیر کاهش دهد.

با توجه به فضای رقابتی در هر کسب و کاری، داشتن مشتریان وفادار و مدیریت آنها از مهمترین نکات کسب و کارهای امروزی است. شرکت پیشرو پاکران به جهت تکمیل سبد فروش خود اقدام به ارائه نرم افزار های مدیریت کارواش نموده است. ارائه کد تخفیف، مدیریت هزینه های کارواش، تعداد مشتریان ورودی و …. از مهم ترین مزیت های این سیستم مدیریت مشتریان می باشد.

لوکس فروشی از متداول ترین کسب و کارهای جانبی کارواش است اما امروزه تعویض روغن، کارشناسی رنگ بدنه خودرو و پولیش و صافکارهای جزیی از دیگر کسب و کارهایی است که در کنار کارواش های بزرگ ارائه خدمات میدهند.