در ناوگان حمل و نقل ریلی به جهت تعدد رفت و آمد قطارهای شهری و بین شهری و لزوم پاکیزگی قطارها، به طور مداوم قطارها مورد شستشو و نظافت قرار می گیرند. انجام عملیات نظافت و شستشوی بدنه قطار توسط نیروهای انسانی علاوه بر عدم نظافت با کیفیت مطلوب، موجب هدر رفتن آب مصرفی و سرعت پایین شستشو می گردد. به همین دلیل استفاده از یک سیستم مکانیزه نظیر کارواش اتوماتیک قطارشوی بسیار پرکاربرد خواهد بود. دستگاه کارواش تمام اتوماتیک قطارشوی با قرارگیری در محل نگهداری خودروها عملیات نظافت و شستشو را با سرعت عمل، کیفیت بالا و مصرف بهینه آب انجام می دهد و همچنین از آسیب دیدگی به بدنه قطار، جلوگیری می نماید.

ساختار کلی کارواش اتوماتیک قطار شوی
ساختار و نوع کارواش اتوماتیک قطارشوی با توجه به طول زیاد بدنه قطار بهتر است که به صورت تونلی باشد. به این صورت که تجهیزات کنار هم و با فاصله و به شکل ثابت بر روی یک فوندانسیون قرار بگیرند. استفاده از چنین مدلی برای شستشوی قطار موجب افزایش سرعت شستشو می شود. در این مدل کارواش، تجهیزات ثابت هستند و راننده، قطار را از روی ریل های تعبیه شده بر روی زمین و در بین تجهیزات حرکت می دهد تا به ترتیب از بین تجهیزات عبور کرده و مورد نظافت و شستشو قرار بگیرد.

تجهیزات اصلی کارواش اتوماتیک قطارشوی
کارواش اتوماتیک قطار شوی در حالت پایه دارای اجزای مختلفی می باشد. ساختار ساده این دستگاه آن را به یکی از پرطرفدارترین دستگاه های شوینده قطار تبدیل نموده است. ساختار ساده موجب کاربری آسان و عدم پیچیدگی خواهد شد. در ادامه به سه مورد از مهم ترین تجهیزات دستگاه قطار شوی اتوماتیک اشاره شده است.

چراغ های اعلان حرکت یا توقف قطار
در طول مسیر کارواش تونلی در چند نقطه لازم است که قطار توقف کند تا عملیات شستشو بر روی بدنه آن انجام شود. به این دلیل که قطار توسط کاربر در تونل هدایت می شود این چراغ های قرمز و سبز به کاربر اطلاع می دهند که باید حرکت یا توقف نماید.

نازل ها
در مرحله اول، با پاشش آب، بدنه قطار تحت شستشوی اولیه قرار می گیرد تا برای عملیات برس زنی آماده باشد و همچنین در مرحله آخر بعد از عملیات برس زنی، به وسیله ی پاشش آب، آلودگی ها و مواد شوینده از روی بدنه شستشو می شود. جنس این نازل ها در نوع با کیفیت آن، اغلب از فولاد ضد زنگ است و همچنین در مرحله برس زنی از نازل برای پاشش فوم و شامپو استفاده می شود.

برس ها
در کارواش اتوماتیک تونلی قطارشوی چهار برس عمودی تعبیه شده است که در حین حرکت آهسته قطار از بین آن ها، پس از پاشش شامپو شروع به نظافت بدنه قطار می کنند، این چهار برس به صورت دسته های دوتایی در دو طرف قطار قرار دارند. جنس این برس ها در مدل با کیفیت آن، اغلب از جنس پلی اتیلن با فشردگی بالا می باشد تا سطح بدنه قطار را عمیق تر و قوی تر نظافت کند، همچنین این برس ها از طریق سنسور تنظیم چرخش و فشار، کنترل می شوند.

تجهیزات اختیاری دستگاه قطارشوی
کارواش اتوماتیک تونلی قطار شوی می تواند بنا به درخواست به تجهیزات جانبی دیگری نیز تجهیز شود. این تجهیزات موجب بهبود کیفیت شستشوی قطار شده و خدمات بیشتری را ارائه می دهد. در ادامه برخی از تجهیزات جانبی اختیاری بیان شده است.

نازل های پاشش مواد شوینده
در مرحله پیش شستشو و پس از محل قرارگیری نازل های پاشش آب اولیه، می توان از نازل های پاشش مواد شوینده استفاده نمود. در این مرحله آلودگی های سخت و ماندگار موجود بر روی بدنه قطار در واکنش با مواد شوینده به راحتی پاک شوند. این بخش از تجهیزات جانبی دو نازل ضد زنگ می باشد.

نازل های پاشش آب پر فشار
در مرحله پیش شستشو می توان از نازل های پر فشار آب استفاده کرد تا گل و لای و شن و ماسه موجود بر روی بدنه شستشو شود تا در مرحله برس زنی خط و خشی بر روی بدنه قطار ایجاد نشود. جنس این نازل ها از فولاد ضد زنگ می باشد.

پنل زیرشویی
بنا به درخواست می توان در مرحله پیش شستشو، می توان کارواش اتوماتیک را به سیستم زیرشویی مجهز کرد تا هنگام عبور قطار از آن بخش، زیر قطار با فشار بالای آب شستشو شود. این سیستم در سطح زمین تعبیه می گردد.

برس های شستشوی جلو، عقب و بالای قطار
در بخش برس زنی می توان کارواش را به برس هایی طراحی شده برای شستشوی جلو و پشت و همچنین بالای قطار تجهیز کرد تا کیفیت و سرعت نظافت و شستشو بیشتر شود.

نازل پاشش واکس
در مرحله بعد از آبکشی می توان از نازل های پاشش واکس استفاده کرد تا موجب درخشندگی سطح بدنه شود، همچنین بدنه قطار به دلیل سرعت بالای آن و حرکت در خلاف جهت هوا، دچار سایش می شود که اگر بر روی سطح آن واکس پاشش شود، رنگ بدنه قطار دچار ساییدگی ناشی از برخورد با جریان مخالف هوا در حرکت، نمی شود.

نازل شستشوی نهایی
می توان بعد از مرحله پاشش واکس، نازل های پاشش آب قرار داد تا در عملیات شستشوی نهایی، کیفیت عملیات را افزایش دهند و هرگونه موادی را که بر روی بدنه قطار باقی مانده است پاک نمایند. می توان بنا به در خواست، کارواش اتوماتیک تونلی قطارشوی را به سیستم جدا سازی آب برای شستشو و آب کشی نهایی مجهز کرد. به کمک این سیستم امکان شستشوی بدنه با استفاده از آب بازیافتی وجود دارد و در مرحله آب کشی نهایی نیز از آب تصفیه شده استفاده نمود. بدین طریق علاوه بر کاهش هزینه مصرف آب، افزایش کیفیت شستشو نیز حاصل می شود.

مزایای کارواش اتوماتیک تونلی قطارشوی
همیشه شستشو و نظافت بدنه قطارها کار سخت و زمان بر و همچنین بسیار پر هزینه بوده است. زیرا شستشوی قطار با مصرف زیاد آب و تعداد بالای نیروی انسانی انجام می شود و غالبا هم نتیجه کار کیفیت مطلوبی ندارد. به همین دلیل استفاده از کارواش اتوماتیک تونلی قطار شوی ، به عنوان گزینه ای بسیار مناسب و سریع گسترش پیدا کرده است. زیرا تمام مراحل شستشو را دستگاه به صورت اتوماتیک و بسیار سریع انجام می شود و همچنین با مصرف بهینه آب و وجود سیستم بازیافت آب در بعضی مدل ها به محیط زیست و کنترل هزینه ها کمک می کند. برای شستشوی قطار با این روش استفاده از نیروی زیاد انسانی به حداقل رسیده و تنها به دو کاربر نیاز دارد، یکی برای حرکت دادن قطار و دیگری برای روشن کردن دستگاه. وجود تجهیزات با کیفیت در کارواش قطارشوی معتبر، موجب افزایش کیفیت عملیات می شود.

نمایش یک نتیجه