امروزه حجم قابل توجهی از رفت و آمد های شهری و برون شهری بوسیله ماشین ها انجام می شود. تردد خودرو ها در خیابان ها و جاده ها، به مرور زمان سبب آلوده شدن بدنه خودرو، چرخ ها و شیشه ها می شود. این آلودگی ها، از زیبایی ظاهری خودرو کاسته و می تواند آسیب هایی گاها جدی را به رنگ بدنه و بخش های دیگر وارد نماید. بنابراین مالکان خودرو نیاز دارند تا وسیله خود را با دقت و کیفیت بالا و بطور منظم شستشو دهند. علاوه بر روش های دستی ، امروزه کسب و کارهایی با نام کارواش موجود هستند که فرآیند شستشو را تسهیل می بخشند. با توجه به تعداد بالای ماشین ها در سطح شهرها، راه اندازی کارواش می تواند برای سرمایه گذاران بسیار منطقی و پر بازده باشد. البته انجام این کار، می بایست با رعایت اصول همراه با برنامه ریزی دقیق صورت گیرد تا بازگشت سرمایه خوبی داشته باشد. انتخاب بین کارواش اتوماتیک یا دستی ، تدارک محل احداث و انتخاب منطقه مناسب، از جمله مواردی است که باید برای راه اندازی این مراکز شستشوی ماشین مدنظر قرار گیرد.

دریافت مشاوره

معمولاً برای راه اندازی هر کسب و کاری ابتدا باید با یک مشاور مالی یا فرد با تجربه، در خصوص نحوه ورود به آن کسب و کار و بازگشت سرمایه مشورت نمود. برای راه اندازی کارواش، گام اول بهره گیری از مشاوره متخصصین شرکت های معتبر ارائه دهنده تجهیزات شستشوی خودرو می باشد. صحبت کردن با مالکان مراکز شستشوی خودروی موجود در سطح شهر، تولید کنندگان تجهیزات و دستگاه های کارواش، دید خوبی به افراد می دهد. در این بخش، برآورد هزینه لازم برای خرید تجهیزات ، محل کارواش ، نصب لوله ها و … و همچنین نحوه تامین آن مورد توجه است. شرکت تجهیز و توسعه پیشرو پاکران با تکیه بر سال ها تجربه در صنعت کارواش آماده ارائه مشاوره رایگان، ارائه نقشه جانمایی و احداث، کارشناسی زمین مورد نظر و سایر خدمات مشاوره ای قبل از راه اندازی کارواش می باشد. شما می توانید با شماره تلفن 88999400 در ساعات اداری و همچنین با استفاده از فرم تماس در صفحه تماس با ما در تمامی ساعات شبانه روز با ما در تماس باشید.

کارواش اتوماتیک یا دستی

یک کسب و کار شستشوی ماشین، می تواند بصورت دستی و یا اتوماتیک باشد. کارواش دستی ، به تجهیزات پاشش آب فشار قوی، مواد شوینده، سیستم لوله کشی و نیروی خدماتی جهت انجام دستی شستشو و خشک کردن خودرو نیاز دارد. نسل پیشرفته تر این مراکز، دستگاه کارواش اتوماتیک است که بدون دخالت دست و با استفاده از سیستم مکانیزه شستشو ، خودرو را تمیز می نماید و نیازمند تجهیزات پیشرفته تری است.

کارواش دستی

مراکز شستشوی ماشین دستی، تمرکز زیادی بر روی استفاده از نیروی خدماتی دارند. بنابراین بکارگیری تعدادی نیرو جهت شستشوی ماشین، خشک کردن آن و دیگر خدمات ضرورت دارد. چگونگی تأمین حقوق و مزایای این افراد و نحوه برخورد آن ها با مشتری از چالش های کارواش دستی می باشد. شستشوی خودرو با آب و فوم، خشک کردن دستی آن، نظافت داخل خودرو و واکس زدن بدنه از جمله خدمات قابل ارائه در این مراکز است. هزینه راه اندازی اولیه یک کارواش دستی شامل خرید تجهیزات پاشش آب پر فشار، استخدام نیروهای خدماتی و محل کسب و کار می شود که نسبت به مدل های اتوماتیک پایین تر است. همچنین لوله کشی، بخش های الکتریکی و فراهم سازی محیط برای شروع کار در یک مرکز شستشوی ماشین دستی، به سرمایه کم تری نیاز دارد. البته در این مراکز، زمان بیشتری از افراد گرفته شده و در یک مدت زمان مشخص، به تعداد خودروی کم تری سرویس دهی می شود. البته باید در نظر داشت با بهره بردن از سیستم های نوین و تجهیزات مدرن کارواش می توان زمان را کاهش و بهره وری نیروی انسانی را به صورت قابل توجهی افزایش

کارواش اتوماتیک

دستگاه های کارواش اتوماتیک ، بصورت مکانیزه و بدون دخالت دست، از پس تمامی عملکرد های شستشو، برس زنی، خشک کردن و پاشش واکس بر می آیند. این دستگاه ها، برای راه اندازی به هزینه اولیه زیادی نیاز دارند اما در بلند مدت، می توانند بازگشت سرمایه داشته باشند. کارواش های اتوماتیک در مدل های کارواش های تونلی و کارواش های دروازه ای موجود هستند. در کارواش های تونلی، اجزاء مختلف دستگاه در طول مسیر مستقر بوده و خودرو با عبور از بخش های مختلف آبکشی، برس زنی، خشک کن و .. تمیز می شود. در مدل های دروازه ای، خودرو در محل ثابت و مشخصی قرار گرفته و دروازه دستگاه با حرکت بر روی ریل عملیات را انجام می دهد. دستگاه های شستشوی اتوماتیک، نیازی به نیروی خدماتی چندانی ندارند، بطوریکه بسته به حجم شستشو و مدل دستگاه، استخدام 1 تا 3 نفر با دستمزد نه چندان زیاد کفایت می کند.

برخلاف کارواش دستی که در تعداد عملیات شستشوی همزمان دارای محدودیت است، کارواش اتوماتیک بعلت انجام عملیات شستشو در چند دقیقه، در زمان های شلوغ، زمان چندانی از کاربر تلف نمی کند. در بعضی از کارواش های اتوماتیک تونلی تا 100 خودرو در ساعت نیز شستشو می شود. نتیجه ای که از فرآیند شستشو بوسیله کارواش اتوماتیک حاصل می شود، کاملا مورد رضایت مشتری است. این امر به دلیل کیفیت بالای برس های کارواش، عدم آسیب دیدن بدنه ناشی از عملکرد هوشمند و کم نقص تجهیزات، کیفیت بالای شستشو و خشک شدن بدنه بعد از عملیات شستشو، می باشد.

محل احداث کارواش

انتخاب محل احداث کارواش در سود دهی آن تأثیر بسزایی دارد. نمی توان موارد قطعی را برای انتخاب محل مناسب برای این کسب و کار تعیین نمود اما توجه به موارد زیر تا حد زیادی در انتخاب محل احداث مراکز شستشوی ماشین تاثیر گذار است.

1- دسترسی آسان: سر جاده اصلی و خیابان به منظور دسترسی آسان از جهات مختلف

2- علائم مناسب: استفاده از تابلو و علائم مناسب، زیبا و جذاب بطوریکه از فاصله دور به خوبی دیده شود و جلب توجه نماید.

3- منطقه ای با جمعیت متوسط تا زیاد: یک منطقه مسکونی با جمعیت و ماشین های زیاد

4- بررسی رقبا: بررسی وجود مراکز شستشوی خودرو در یک منطقه و خدمات قابل ارائه آن ها

بررسی تخصصی زمین مورد نظر جهت احداث کارواش و ارائه نقشه جانمایی کارواش از مهمترین خدماتی است که به صورت حرفه ای توسط شرکت پیشرو پاکران ارائه می گردد.

 

فضای لازم برای راه اندازی کارواش

فضای مورد نیاز برای کارواش دستی ، محدودیت خاصی ندارد. بهتر است برای این مراکز، دو بخش جداگانه شامل محلی برای شستشوی خودرو به همراه تجهیزات پاشش آب و محلی برای خشک کردن و نظافت داخل در نظر گرفته شود. تعداد جایگاه ها برای ورود ماشین به هر یک از این بخش ها آزاد بوده و به سرمایه افراد و وسعت محل مورد نظر بستگی دارد. کارواش اتوماتیک تونلی ، بسته به مدل بین 12 تا حدود 32 متر طول دارد. عرض مورد نیاز برای نصب آن نیز حدود 5 متر است. همچنین باید فضایی برای صف بستن خودرو در نظر گرفته شود. برای راه اندازی کارواش دروازه ای، فضای کم تری مورد نیاز است، بطوریکه دروازه دستگاه و سیستم کنترلی در آن جای گیرد و خودرو به راحتی داخل و خارج شود. طول 10 و عرض 5 متر، ابعاد مورد نیاز جهت نصب این دستگاه های شستشوی ماشین می باشد. اما می بایست دقت داشت که برای خدمات اضافی همچون نظافت داخل خودرو نیز باید فضای مناسبی در نظر گرفته شود.

خرید تجهیزات کارواش

سیستم های شستشو شامل واترجت، خشک کن، جاروبرقی، واکس و مواد شوینده، برس ها، دستمال نرم، پمپ و سیستم آب (فیلتر کردن آب، گرمکن آب و …) از جمله تجهیزات قابل استفاده در انواع مدل های کارواش هستند. این تجهیزات در صورت رسیدگی منظم، طول عمری در حدود 10 سال یا بیشتر خواهند داشت. بنابراین باید آن ها را از تولید کنندگان معتبر یا نمایندگی های رسمی برند های معتبر خریداری نمود. تجهیزات با کیفیت، رضایت مشتری را جلب نموده و از آسیب به خودرو جلوگیری می کند. با خریداری تجهیزات از تولید کنندگان معتبر، تعویض و جایگزینی آن ها نیز به تأخیر می افتد.

تبلیغات

بازاریابی، تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ برای معرفی و رونق بخشیدن به هر کسب و کاری از جمله مراکز کارواش ضرورت دارد. تهیه تراکت، تبلیغ بر روی بیلبورد ها و استفاده از سایت ها و شبکه های مجازی از جمله کارهایی است که می توان به منظور تبلیغ کسب و کار جدید انجام داد. ارائه بن های تخفیف نیز می تواند در ابتدای راه اندازی کارواش ، به جذب مشتری بیشتر منجر شود. ارائه خدمات مشاوره ای و اجاری امور تبلیغاتی کارواش ها نیز از دیگر خدماتی است که به صورت حرفه ای توسط این شرکت ارائه می گردد.