پیشرو پاکران
در حال بارگزاری...
×
راه اندازی کارواش اتوماتیک

۱۴ گام برای راه اندازی یک مجموعه کارواش – مرحله دوم

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

راه اندازی کارواش یکی از مشاغلی است که امروزه می تواند علاقه مندان به ارائه خدمات خودرو را به خود جذب نماید. راه اندازی چنین کسب و کاری و استفاده از دستگاه های شستشوی خودرو و کارواش اتوماتیک نیازمند اقداماتی است که در چند مرحله انجام می پذیرد. ۱۴ گام برای راه اندازی یک کارواش وجود دارد که به سه بخش برنامه ریزی اولیه، راه اندازی و بازگشایی و در مرحله آخر توسعه کار و درآمدزایی بیشتر تقسیم می شود. در مقاله پیشین، مرحله اول یعنی برنامه ریزی اولیه و ۵ گام آن به طور کامل توضیح داده شد. در این مقاله قدم به قدم به شرح مرحله دوم یعنی راه اندازی دستگاه می پردازیم.مرحله دوم: بازگشایی و راه اندازی کارواش

افتتاح کارواش اتوماتیک

پس از جمع آوری اطلاعات و انجام اقدامات اولیه، مرحله دوم آغاز می شود. این مرحله شامل اخذ مجوزهای لازم، خرید دستگاه و تهیه تجهیزات مورد نیاز می باشد. یافتن نیروی متخصص و کارمندان و استخدام آن ها در این مرحله انجام می شود. سپس نوبت به تبلیغات مختلف به صورت حضوری، تبلیغات محلی، کاغذی و حتی دنیای مجازی می رسد. در ادامه ۵ گام برای این مرحله شرح داده می شود.

 

 

6- گرفتن مجوز ها و پروانه های لازم

چگونگه یک کارواش راه اندازی کنیم؟

برای راه اندازی یک کار جدید قطعاً نیاز به اخذ مجوزها و گواهی های مرتبط خواهد بود. بعد از دریافت مجوزهای لازم و انجام امور اداری مربوطه، بهتر است از تمامی مدارک یک کپی گرفته شود و تاریخ های لازم برای تمدید آن ها در تقویم یادداشت شود. بدین طریق نظم کاری به خوبی رعایت می شود. مجوز اخذ شده را باید در محلی قرار داد که در معرض دید مشتریان باشد.

 

 

7- خریدن تجهیزات مورد نیاز

بازگشایی کارواش

حال نوبت به تهیه دستگاه های موردنیاز می باشد. تجهیزاتی که خریداری می شود بستگی به نوع شستشوی ماشین و نوع خدمات دارد. سرویس کامل کارواش، کارواش سلف سرویس و کارواش اتوماتیک نیاز به دستگاه های متفاوتی دارند. به طور معمول نیاز به خرید یک سیستم شستشو (مانند دستگاه کارواش اتوماتیک، واترجت و لنس های شستشو، تجهیزات سلف سرویس)، مایع شستشو (شامپو، مایع فوم، واکس)، خشک کن، جاروبرقی صنعتی، دستمال های نظافتی، کمپرسور، پمپ آب، هیتر یا آبگرمکن صنعتی، سیستم تصفیه آب و سیستم صدور صورتحساب می باشد. در خرید تجهیزات مورد نیاز باید دقت لازم به عمل آید و دستگاه ها حتماً از تآمین کنندگان معتبر که دارای خدمات پس از فروش مناسبی هستند تهیه گردد. تجهیزات خریداری شده حداکثر تا ۱۰ سال می توانند کارایی لازم را داشته باشند.

 

8- انجام تبلیغات و بازاریابی

تبلیغات کارواش

برای معرفی کار خود به دیگران و تبلیغ خدمات، نیاز به آگهی، پوستر و حتی بازاریابی حضوری می باشد. نماد کارواش بهتر است یک طرح رنگی همراه با یک پیام واضح باشد، هم چنین باید به گونه ای باشد که رانندگان تابلوی آن را به خوبی در کنار خیابان یا جاده مشاهده نمایند. یک راه برای جذب مشتری های جدید، ایجاد بُن های تخفیفی برای شستشوی ماشین است که می تواند بسیار مفید باشد. بدین منظور باید بر روی مشاغل و شرکت های اطراف کارواش توجه ویژه ای شود و روابط خوبی با آن ها برقرار گردد. امروزه رسانه ها و شبکه های اجتماعی یکی از بسترهای مهم برای تبلیغات و بازاریابی هستند. ایجاد وبسایت، حضور در تلگرام، اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و غیره برای شناساندن کارواش به دیگران بسیار قابل اهمیت است. باید روی تمامی تبلیغات کاغذی نیز آدرس شبکه های اجتماعی قید شود. در وبسایت بهتر است مطالبی در مورد نگهداری از خودرو و سایر نکات مربوطه به خوانندگان و مشتریان ارائه شود.

 

9- استخدام کارکنان

راه اندازی کارواش اتوماتیککارواش یک شغل مشتری محور است، به همین دلیل کارکنان چنین محیطی باید دقیق، کارآمد، ماهر در کار و دارای مهارت های ارتباطی عالی باشند. در هنگام مصاحبه با متقاضیان باید به زبان بدن و مهارت های ارتباطی آن ها توجه شود تا اطلاعات لازم در مورد توانایی ارتباط فرد با مشتریان به دست آید.

 

 

 

10- بازگشایی کارواش

شغل کارواش

بهتر است بازگشایی کلی کارواش مصادف با یک مناسبت و جشن بزرگ باشد. اما بد نیست فعالیت کارواش مدتی پیش از بازگشایی کلی (مثلاً حداقل یک ماه) شروع شود. جشن افتتاحیه با دعوت از دوستان و آشنایان، شرکت ها و مشاغل همسایه برگزار گردد. شستشوی رایگان و ارائه خدمات تبلیغاتی در این روز توصیه می شود.

 

 

مرحله اول: برنامه ریزی برای راه اندازی کارواش اتوماتیک

مرحله سوم: توسعه و درآمد زایی

 

لینک های مفید:

دستگاه کارواش اتوماتیک : فهرستی از دستگاه های نظافتی

دیدگاه ها

 1. مرداد 23 1396 at 3:42 ب.ظ
  admin

  سلام. ممنون از راهنمایی هاتون برای احداث کارواش

  1. مرداد 23 1396 at 3:43 ب.ظ
   admin

   خواهش میکنم. مرحله سوم هم حتما مطالعه بفرمایید.

 2. فروردین 11 1398 at 12:49 ق.ظ
  admin

  با سلام.برای اخذ مجوز و راه اندازی کارواش در مشهد حداقل متراژ مورد نیاز که اتحادیه تایید کند چقدر است؟

  1. فروردین 11 1398 at 12:15 ق.ظ
   admin

   سلام. برای کسب اطلاع از مشخصات دستگاه و دریافت مشاوره از کارشناسان، لطفا با شماره 88999400-021 تماس حاصل فرمایید.

نظرتان را با ما در میان بگذارید